Aktualności

Dnia 28 listopada klasa Va wyjechała w góry na zieloną szkołę. Razem z p. Elżbietą Łuszczak i p. Barbarą Tyrałą – Klimczak przebywali do 4 grudnia w Domu Wczasów Dziecięcych w Sidzinie. Program pobytu był bogaty i obfitował w liczne atrakcje. Dzieci zwiedzały okolicę, poznawały florę i faunę Beskidów i Tatr, a także uczyły się poprzez zabawę. Pierwszego dnia wzięły udział w zajęciach integracyjnych, a w pozostałe dni w konkursach, np. turnieju wiedzy z różnych dziedzin, konkursie rzeźb śniegowych, pokazie mody, odgadywały też kalambury i tworzyły plakaty promujące czytelnictwo. Uczestniczyły w warsztatach, na których pod okiem instruktorów wykonywały zabawki z sianka i bukieciki z bibuły. Wszyscy doskonale bawili się też podczas dyskoteki z wróżbami andrzejkowymi oraz wyborów królowej i króla balu. Nauczyciele i uczniowie znaleźli także czas na wspólne czytanie lektury „Chłopcy z Placu Broni”. Podczas spacerów po ośnieżonym beskidzkim lesie podziwiali piękno zimowej przyrody i poznawali ciekawostki dotyczące żyjących tam zwierząt i roślin. Odwiedzili pobliską pasiekę, gdzie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o życiu pszczół. W skansenie natomiast pani przewodniczka zajmująco opowiadała o życiu ludzi na wsi w dawnych czasach. Przybliżyła też piątoklasistom postać pisarki Marii Kędziorzyny, autorki książek dla najmłodszych, która mieszkała  w Sidzinie.

Wielką atrakcją okazały się dla młodych turystów wycieczki organizowane podczas zielonej szkoły. W Zakopanem byli na Gubałówce, skąd zjechali kolejką, zobaczyli też skocznię narciarską Wielką Krokiew i spacerowali po Krupówkach. Odwiedzili najstarszy kościół w tym mieście oraz cmentarz na Pęksowym Brzyzku, gdzie pochowanych jest wielu znanych Polaków. Zapalili tam znicz na grobie Kornela Makuszyńskiego – autora powieści dla dzieci. Ciekawym doświadczeniem łączącym naukę z zabawą była przyrodnicza wystawa interaktywna w Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wybrali się też do Szczawnicy, gdzie delektowali się leczniczymi wodami w pijalni wód mineralnych. W Ludźmierzu pomodlili się w sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala.

W przededniu wyjazdu z zielonej szkoły odbyło się pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Podczas podróży do domu uczestnicy wycieczki pojechali do Krakowa, gdzie uczestniczyli we mszy świętej w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Wieczorem 4 grudnia pełni wspaniałych wrażeń i wspomnień, z zakupionymi pamiątkami oraz dyplomami i nagrodami za sukcesy w konkursach, bezpiecznie wrócili do Stalowej Woli.