Szkolny Konkurs  Pięknego Czytania

„CZYTAJ Z RADOŚCIĄ- SŁUCHAJ Z PRZYJEMNOŚCIĄ”

Eliminacje szkolne

dla klas II-III  szkoły podstawowej

W dniu 14.03. 2018r.w naszej  szkole odbył się Szkolny Konkurs  Pięknego Czytania dla klas II- III, który był również eliminacją do Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez naszą szkołę wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Do konkursu zgłosiło się i przystąpiło 24  uczniów.  Mogli w nim brać udział uczniowie klas II-III. Czterech najlepszych laureatów  zakwalifikowało się do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 26 marca w MBP.

W ramach konkursowej prezentacji w etapie szkolnym  uczestnik zobowiązany był do przeczytania fragmentu dowolnie wybranej baśni polskiej (czas czytania do 2 min) i przeczytania wylosowanego wiersza Doroty Gellner  lub Danuty Wawiłow.

Organizatorem głównym konkursu jest p. Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak. Uczniowie, którzy zajęli miejsca I, II oraz III w późniejszym terminie otrzymają nagrody rzeczowe w postaci dzienniczków ucznia, zeszytów oraz przyborów szkolnych, a także słodkie upominki.

Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów oceniała  wg następujących kryteriów:

– technika czytania: interpunkcja, dykcja, artykulacja głosek, płynność czytania, tempo czytania (0-5 pkt)

– środki artystycznego wyrazu: pauzowanie, modulacja głosu, różnicowanie czytania dialogów, akcent zdaniowy, mimika  (0-5 pkt)

– tzw. „intuicja artystyczna” : postawa uczestnika na scenie, sposób trzymania tekstu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą (0-4 pkt).

Dodatkowo każdy uczestnik mógł otrzymać do 5 pkt za artystyczne środki wyrazu (np. stroje zgodne z treścią wybranej baśni) oraz nieprzekroczenie czasu prezentacji czytanego tekstu.

Komisja w składzie;

1. Barbara Tyrała- Klimczak