Upublicznienie wyników autoewaluacji w zakresie działań zdrowotnych  w ramach Szkoły Promującej Zdrowie.

19 maja 2026r.

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 9 od lat należy do Sieci Szkół Promujących Zdrowie. W 2007 roku uzyskaliśmy Rejonowy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie, w 2012 roku – Certyfikat Wojewódzki, a w 2020 roku – Certyfikat Krajowy, o którego kontynuację ubiegamy się obecnie. W związku z tym 19 maja 2026 roku, w naszej szkole odbyło się upublicznienie wyników autoewaluacji w zakresie działań zdrowotnych. Na początku uczennica klasy Va Antonina Jarosz brawurowo wyrecytowała fraszkę Jana Kochanowskiego  „Na zdrowie”. Prowadząca wydarzenie p. Joanna Lubera powitała zgromadzonych gości. Swoją obecnością zaszczycili nas:

  1. Pani doktor Barbara Wolny – Wojewódzki Koordynator Szkoły Promującej Zdrowie w województwie podkarpackim
  2. Pani Monika Pachacz – Świderska – zastępca prezydenta Stalowej Woli 
  3. Pani Iwona Duszka – koordynator programów profilaktycznych Stacji Sanepid w Stalowej Woli 
  4. Pani Karolina Głogowska – reprezentująca Miejski Zakład Komunalny w imieniu Prezesa Zarządu MZK w Stalowej Woli 
  5. Pani Małgorzata Maziarz – zastępca dyrektora Zespołu Szkół nr 3 w Stalowej Woli 
  6. Pan Robert Grzyb – dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Stalowej Woli 
  7. Pani Anna Szporek – reprezentująca Muzeum Regionalne – Galerię Alfonsa Karpińskiego 
  8. Pani Urszula Sitarz z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli 
  9. Pan Dariusz Idec – zastępca prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli, osiedle Charzewice
  10. Pani Małgorzata Kalinka – dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli 
  11. Pani Katarzyna Dąbkowska –  absolwentka naszej szkoły, prowadząca Poradnię Dietetyczną „Zdrowie na Talerzu” 
  12. Pani Ewa Cisło i Pani Justyna Bieńko – reprezentujące współpracujący ze szkołą Rozwadowski Dom Kultury „Sokół”

Przedstawiciele Rady Rodziców naszej szkoły  oraz gospodarze uroczystości, czyli społeczność szkolna. 

Następnie zgromadzeni zapoznali się z prezentacją przedstawiającą rezultaty autoewaluacji, omówioną przez p. Annę Dymowską – koordynatorkę szkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia. Zawarte zostały w niej wyniki ankiet przeprowadzonych wśród uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych i rodziców. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż we wszystkich obowiązujących standardach są one wysokie, a szczególnie w standardzie III. W ankietach zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice podkreślili ważność działań prozdrowotnych w szkole. Nauczyciele wskazali, że tematy dotyczące zdrowia uwzględniane są w wewnątrzszkolnym doskonaleniu nauczycieli. Systematycznie realizują tę tematykę podczas lekcji wychowawczych oraz różnych przedmiotów, w tym szczególnie na lekcjach przyrody, biologii, edukacji wczesnoszkolnej i edukacji zdrowotnej. Wiodącą rolę pełni tu wychowanie fizyczne. Proponowane przez nauczycieli formy pracy na tych zajęciach są atrakcyjne zdaniem uczniów i rodziców, a także innych pracowników szkoły. Od wielu lat tematyka zdrowotna jest powiązana ze szkolnym programem wychowawczo – profilaktycznym, w ramach którego szkoła realizuje liczne programy profilaktyczne. Długofalowa realizacja programu szkoły promującej zdrowie, zaowocowała również pozyskaniem wsparcia wielu instytucji i stowarzyszeń, które chętnie z nami współpracują. W organizowane przez nas projekty angażuje się cała społeczność szkolna i rodzice, czerpiąc z nich satysfakcję i zadowolenie. Przedsięwzięcia te spotykają się z życzliwością i uznaniem środowiska lokalnego oraz inspirują inne placówki oświatowe do realizacji programu szkoły promującej zdrowie. Mocnymi stronami naszej placówki okazały się:
– udział uczniów w szkolnych i międzyszkolnych zawodach sportowych,
– zajęcia na pływalni krytej i lodowisku oraz zajęcia gimnastyczne, które są realizowane w ramach innowacji pedagogicznej i  mogą w nich  brać udział wszyscy chętni uczniowie,
– współpraca z policją, strażą pożarną i Służbą Ochrony Kolei w zakresie zajęć na temat bezpieczeństwa,
– realizowanie programów dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego i higieny cyfrowej, np. Dzień Bezpiecznego Internetu, projekt Erasmus + pod hasłem „Digital Safety”.

Później zebrani obejrzeli część artystyczną, której celem było przypomnienie znaczenia właściwego odżywiania oraz ruchu dla kondycji psychicznej i fizycznej. Dzieci z klasy I a pięknie zaprezentowały inscenizację wiersza „Na straganie”. Uczniowie klasy III b wystąpili w układzie tanecznym i zaśpiewali piosenkę o zdrowiu, natomiast dziewczęta reprezentujące klasy I, II, III i VI a wykonały układy taneczne i akrobatyczne. W ramach promowania zachowań ekologicznych wychowankowie świetlicy szkolnej przygotowali pokaz mody z surowców wtórnych, który zaprezentowali podczas uroczystości. Wszystkie występy spotkały się z aplauzem publiczności. 

Pan wicedyrektor Rafał Łach w imieniu swoim i pani dyrektor Lucyny Żmindy podziękował gościom za przybycie, a nauczycielom i uczniom za wspaniałe, emanujące kreatywnością występy. 

Pani dr Barbara Wolny złożyła organizatorom gratulacje za pokazanie tego, co jest sercem szkoły. Zapewniła, iż będzie rekomendowała przyznanie naszej placówce po raz drugi Krajowego Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Głos zabrała też pani wiceprezydent Monika Pachacz – Świderska, która podziękowała i pogratulowała dyrekcji szkoły, nauczycielom, rodzicom i uczniom pracy włożonej w zorganizowanie tego ważnego przedsięwzięcia. 

Na zakończenie goście udali się na zdrowy poczęstunek, przygotowany przez pracowników administracji i obsługi naszej szkoły. 

Dyrekcja szkoły, koordynator i członkowie szkolnego zespołu do spraw promocji zdrowia  dziękują nauczycielom, pracownikom niepedagogicznym, rodzicom i uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości.

                                                            Anna Dymowska, Barbara Tyrała – Klimczak

Prezentacja Autoewaluacja

 

nie znaleziono żadnych obrazków


 

Upublicznienie wyników autoewaluacji w zakresie działań zdrowotnych w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli.

 

Dnia 10 grudnia 2019 r. w naszej szkole miało miejsce upublicznienie wyników autoewaluacji w zakresie działań zdrowotnych. Uroczystość odbyła się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9, gdzie zgromadzili się licznie przybyli zaproszeni goście.

Wśród przybyłych gości znaleźli się:

 pani doktor Barbara Wolny – Wojewódzki  Koordynator Sieci Szkół Promujących Zdrowie w województwie podkarpackim, członek zespołu ds. promocji zdrowia w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie;

pani Halina Wołos – naczelnik Wydziału Edukacji i Zdrowia Urzędu Miasta w Stalowej Woli;

MOSIR Stalowa Wola reprezentowali pan Andrzej Chmielewski i pan Adam Krotoszyński;

pan Paweł Ciołkosz – dyrektor Zespołu Szkół nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli;

pan Mateusz Wiśniewski – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli – osiedle Charzewice;

pan Ryszard Naja- prezes Klubu Kolarskiego „Sokół” Stalowa Wola;

pan Jacek Figat – przedstawiciel Parafialnego Klubu Sportowego „San”;

pani Małgorzata Turek i pan Krzysztof Maciuch – zarząd stowarzyszenia „Rozwadowska 9”;

pani Beata Trybuła- przedstawicielka Muzeum Regionalnego;

pani Ewa Warchoł i pani Iwona Duszka – przedstawicielki Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli;

pani Karolina Głogowska – przedstawicielka Miejskiego Zakładu Komunalnego;

pan Robert Grąz – właściciel Klubu Fitness Świat Formy w Rozwadowie;

przedstawiciele Rady Rodziców PSP 9: pani Anna Dąbrowska, pani Anita Wójtowicz, pan Andrzej Kochan;

pani Elżbieta Wójcik – pielęgniarka szkolna;

 

Największe osiągnięcia szkoły w zakresie promocji zdrowia.

Największym osiągnięciem naszej szkoły jest wynik realizacji standardu III. Według badania w szkole skutecznie i efektywnie realizowana jest edukacja zdrowotna, co potwierdza najwyższa ocena punktowa  uzyskana w autowealuacji. W przeprowadzonych ankietach zarówno nauczyciele, uczniowie jak i rodzice podkreślili ważność edukacji zdrowotnej
w szkole. Nauczyciele wskazali, że tematy dotyczące edukacji zdrowotnej uwzględniane są
w wewnątrzszkolnym doskonaleniu nauczycieli. Systematycznie realizują tę edukację
w czasie godzin wychowawczych oraz podczas różnych przedmiotów szkolnych, w tym szczególnie na lekcjach przyrody, biologii zajęciach edukacji wczesnoszkolnej. Wiodącą rolę w realizacji edukacji zdrowotnej pełni wychowanie fizyczne. Proponowane przez nauczycieli formy edukacji zdrowotnej są atrakcyjne dla uczniów i rodziców, a także innych pracowników szkoły. Od wielu lat edukacja zdrowotna jest powiązana ze szkolnym programem profilaktyki (obecnie ze szkolnym programem wychowawczo – profilaktycznym), w ramach którego szkoła realizuje liczne programy profilaktyczne.

Jesteśmy jedną z niewielu szkół promujących zdrowie w naszym mieście. Ze swoimi propozycjami i działaniami z zakresu promocji zdrowia, aktywności ruchowej i ekologii wychodzimy na zewnątrz szkoły, do środowiska lokalnego, w celu dotarcia do jak największej liczby mieszkańców naszego miasta. Mamy w tym długoletnią tradycję. Długofalowa realizacja programu szkoły promującej zdrowie zaowocowała również pozyskaniem wsparcia wielu instytucji i stowarzyszeń, które chętnie z nami współpracują.
W organizowane przez nas projekty angażuje się cała społeczność szkolna i rodzice, czerpiąc z nich ogromną satysfakcję i zadowolenie. Przedsięwzięcia te spotykają się z życzliwością
i uznaniem środowiska lokalnego oraz inspirują inne placówki oświatowe do realizacji programu szkoły promującej zdrowie.

Szkoła realizuje szereg zadań, które pozwoliły na osiągnięcie sukcesu w zakresie promowania zdrowego stylu życia:

  1. Cyklicznie realizujemy programy i projekty dotyczące profilaktyki zdrowotnej
    i promocji zdrowia we współpracy z instytucjami zewnętrznymi np.:
  • Oddziałem SANEPiD-u: „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Bieg po zdrowie”, „Czyste powietrze wokół nas”, „Nie pal przy mnie proszę”, „Moje dziecko idzie do szkoły”, „Trzymaj formę”,
  • Poradnią psychologiczno – pedagogiczną: program „Niepełnosprawni są wśród nas”,
  • Polskim Czerwonym Krzyżem: warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla uczniów,
  • Stowarzyszeniem „Dobro powraca”- cykl spotkań warsztatowych dotyczących propagowania zdrowego stylu życia dla uczniów oraz pracowników szkoły.

2. W ramach międzynarodowej współpracy szkół uczestniczymy w projektach
e-Twinning: „Niech każdy się dowie jak dbać o zdrowie”, „Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego”.

3. Systematycznie wdrażamy działania innowacyjne mające na celu kształtowanie sprawności fizycznej, umiejętności komunikowania się i współpracy w grupie, budowania właściwych relacji:

  •  Zajęcia rytmiczno – taneczne z elementami akrobatyki
  • Zajęcia piłki nożnej – „Piłka nożna bez tajemnic – Uczę się, gram, zwyciężam”
  • Zajęcia „W kręgu tekstów literackich”
  • Zajęcia ekologiczno – badawcze dla uczniów klas 1-3 „Mali przyrodnicy”
  • Artystyczna Dziewiątka – zajęcia realizowane we współpracy z Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
  • Szkolne laboratorium fizyczno – komputerowe
  • Klub Filmowo- Językowy „S9”

4. Wdrażamy atrakcyjne formy zajęć takie, jak sekcja mażoretek i zajęcia piłki koszykowej
w ramach Centrum Sportu Młodzieżowego „Kuźnia Koszykówki”.

5. Od wielu lat tworzymy odziały sportowe z różnych dyscyplin: piłka koszykowa, piłka nożna, gimnastyka sportowa, lekkoatletyka.

6. Organizowane są warsztaty i zajęcia o tematyce zdrowotnej oraz spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin np: policjantami, strażakami, ratownikami medycznymi dla wszystkich grup społeczności szkolnej.

7. W każdym roku szkolnym do działań promujących zdrowie włącza się samorząd uczniowski organizując np.: Europejski Dzień Języków Obcych, Światowy Dzień Misia – „Misiowy Łańcuch Przyjaźni”, „Dzień Bezpiecznego Internetu”, warsztaty przeprowadzone przez uczniów „Walka z hejtem”, „Dzień Ekoszaleństwa” (konkursy, quizy ekologiczne Kahoot), trening na przerwach między lekcjami „Podejmij wyzwanie – ćwiczyć każdy może”. Uczniowie dokumentują swoje działania filmując je i publikują na szkolnym kanale YouTube i Facebook’u.

8. Wśród pracowników szkoły panuje życzliwa i miła atmosfera. Tworzymy zgrany i dobrze działający zespół.

9. Szkoła jest organizatorem wielu imprez, pikników, uroczystości w środowisku lokalnym, których celem jest promowanie zdrowego stylu życia.

10. Współpraca i relacje z rodzicami układają się bardzo dobrze. Rodzice są często inicjatorami i partnerami przy organizacji wielu przedsięwzięć szkolnych
i środowiskowych.

 

Pliki do pobrania: