Rok szkolny 2023/2024

ŚWIATOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

„Małe radości i drobne gesty życzliwości są najpiękniejszymi iskierkami naszej codzienności!”

21 listopada obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Idea Światowego Dnia Życzliwości narodziła się w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych. Dzieci z oddziału przedszkolnego również włączyły się w obchody święta, z tej okazji wszyscy przyszli do szkoły ubrani na żółto, aby podkreślić jego znaczenie. Dzień Życzliwości to czas dobrych uczynków, pozytywnej atmosfery i serdeczności. Jego celem jest uwrażliwienie ludzi na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji. Dzieciaki poznały historię tego święta, dowiedziały się jak ważne jest okazywanie dobroci, koleżeństwa i uprzejmości wśród rówieśników oraz wobec dorosłych. Każdy przedszkolak namalował obrazek, którym obdarowały siebie nawzajem, podkreślając przy tym jak jesteśmy dla siebie ważni. Dzień Życzliwości to idealny moment, aby przypomnieć jak w naszych codziennych relacjach istotne jest używanie “magicznych słów”: proszę, dziękuję, przepraszam, miłego dnia, dzień dobry, lubię Cię. Dzień upłynął w miłej i wesołej atmosferze, a na naszych twarzach gościły piękne uśmiechy.

 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji w oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone zajęcia na temat praw i obowiązków dziecka. Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się o tym, że mają liczne prawa, m. in.: prawo do miłości, zabawy, odpoczynku, własnego zdania czy też spokojnej nauki i poznawania otaczającego nas świata. Następnie z zaciekawieniem oglądali  film edukacyjny  “Prawa dziecka – ważna sprawa” oraz wspólnie malowali farbami tematyczną kolorowankę XL. Na koniec przedszkolaki za pomocą odcisku ręki w niebieskim kolorze potwierdziły, że znają swoje prawa.

„O prawach dziecka”

Nikt mnie nie ma prawa siłą zmuszać do niczego,

A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi.

Ja mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać

I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

Jeśli mama, brat lub tata już nie mieszka z nami,

Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

Nikt nie może moich listów czytać bez pytania.

Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

A gdy różnię się od innych to jest moja sprawa.

 

KONKURS PLASTYCZNY

11 Listopada oczami dziecka, to temat konkursu plastycznego, który zorganizowały panie wychowawczynie Monika Książek i Anna Pelczar-Śmietańska dla dzieci z oddziału przedszkolnego.

Konkurs miał na celu zainteresować najmłodszych historią niepodległości Polski, zachęcić  do poznawania trudnych dziejów naszej Ojczyzny oraz kształtować szacunek wobec dokonań bohaterów tamtych dni.

Na konkurs wpłynęło 10 prac, technika wykonania była dowolna, dlatego też prace były różnorodne pod względem artystycznym. Dzieci sięgnęły nie tylko po kredki, ale również po bibułkę i plastelinę.
Jury, w skład którego wchodziły: p. Anna Furtak, p. Daria Granek oraz p. Małgorzata Szczoczarz, po długich naradach nagrodziło wszystkie prace, przyznając:

I miejsce:
Antoni Machaj
Gabriel Michalczyk

II miejsce
Hanna Banach
Gabriela Czarnkowska

III miejsce
Kamil Bieliński
Agata Rak
Fabian Dziura
Oraz wyróżnienie dla Ilony Zębali, Antoniego Sokołowskiego i Melanii Popowicz – Zawadzki.

Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Serdecznie gratulujemy!

 

JESTEŚMY POLKĄ I POLAKIEM …

 Miniony tydzień upłynął nam na pogłębianiu wiadomości na temat naszej Ojczyzny. Dzieci poznały polskie legendy, utrwaliły najważniejsze informacje na temat Polski.
W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszej grupie Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły ubrane galowo i uroczyście świętowaliśmy ten wyjątkowy dla nas dzień. Dzieci wykonały na tę uroczystość kotyliony w barwach ojczystych. Przedszkolaki na zajęciach dowiedziały się co to jest niepodległość, utrwaliły wiadomości na temat symboli  narodowych. Dzieci wykonały również pracę plastyczną “Patriotyczne drzewo”. Następnie uczniowie przyjmując właściwą postawę, odśpiewali hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Na koniec zajęć pani przeprowadziła quiz sprawdzający poznane wiadomości. Poprzez takie zajęcia przedszkolaki od najmłodszych lat uczą się patriotyzmu oraz poszanowania kultury i tradycji ojczystego kraju.

 

 

Dzień Zdrowego Śniadania

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię, siłę do zabawy, lepiej koncentrują się podczas zajęć. To najlepszy start w nowy dzień. 8 listopada dzieciaki z oddziału przedszkolnego włączyły się do akcji Dzień Zdrowego Śniadania. W tym dniu zamiast gotowych kanapek przyniesionych z domu same przygotowały sobie pyszne śniadanie. Przyniosły swoje ulubione wędliny, sery, jajka, nie zabrakło świeżych i zdrowych warzyw oraz owoców. Dzieci potrafiły dzielić się produktami, działać wspólnie i zgodnie. Nie bały się próbować nowych smaków. Apetyczny zapach roznosił się po całej szkole, a u nas było wesoło i smacznie. Po wykonaniu kanapek z chęcią przystąpiliśmy do ich zjedzenia. Była to niezapomniana przygoda edukacyjna dla najmłodszych na temat zdrowego odżywiania. Udział w takiej akcji z pewnością przyczynił się do zwiększenia świadomości dzieci i rodziców na temat znaczenia śniadania dla prawidłowego funkcjonowania dziecka.

1 listopada

Czas przed dniem Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla nich. 30 października dzieci z oddziału przedszkolnego z wychowawczynią oraz księdzem Markiem wybrały się na pobliski cmentarz.

Przedszkolaki w ciszy i zadumie słuchały opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny, poprzez zapalenie zniczy oddały hołd poległym, którzy walczyli w obronie Polski. Dowiedziały się także, jak należy zachowywać się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

 

W POSZUKIWANIU JESIENI

W piękny słoneczny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na spacer w poszukiwaniu jesieni. Spacerowanie to nie tylko forma ruchu czy relaksu, ale także nauki. Była to dobra okazja do rozbudzenia zainteresowań otaczającą przyrodą oraz wzbogacenia wiedzy przyrodniczej przedszkolaków. Dzieciaki z zainteresowaniem obserwowały zmieniającą się przyrodę. Dużą frajdę sprawiło im zbieranie darów jesieni. Nazbierały piękny bukiet kolorowych liści, który po powrocie do szkoły włożyliśmy do wazonu i ustawiliśmy w widocznym miejscu, aby zdobił klasę i cieszył oczy.

SAŁATKA OWOCOWA

 

“Chcesz być zdrowy jedz owoce,
Bo owoce dobra rzecz.
Jeśli będziesz jadł codziennie
Dobre zdrowie będziesz mieć”.

Środa 4 października była pysznym, owocowym dniem. Dzieciaki na zajęciach własnoręcznie przygotowały smaczną, kolorową sałatkę owocową. Przyniosły z domu różne owoce: jabłka, gruszki, śliwki, winogrona, banany, mandarynki, kiwi. Po dokładnym umyciu rąk wszystkie dzieci z wielką ochotą zabrały się do pracy. Najpierw samodzielnie obrały owoce, a następnie kroiły, przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przygotowanie sałatki sprawiło dzieciom wiele radości, wszyscy mieli soczyste minki na widok smakołyków. Sałatka przedszkolakom bardzo smakowała.

 

 

Piracki Dzień Chłopaka w oddziale przedszkolnym

29 września do oddziału przedszkolnego przypłynął kapitan Czarnobrody, który ogłosił, że w tym roku Dzień Chłopaka będziemy świętować w stylu pirackim.
Kapitan znalazł po drodze list w butelce z różnymi zadaniami do wykonania przez dzieci. Nagrodą dla wszystkich miał być ukryty skarb.
Dzieci na początku musiały stworzyć pirackie czapki. Każde z nich otrzymało pirackie imię i zostało pasowane na prawdziwego pirata.
Piraci i piratki musieli przepłynąć morze, by dotrzeć do Czekoladowej Wyspy oraz wykonać czekoladowy taniec.
Następnie dzieci pokonały “Bańkowe Potwory”, a na koniec rywalizowały między sobą podczas bitwy morskiej na kule armatnie.
Przedszkolaki z zaangażowaniem i ekscytacją podejmowały się zadań tak, aby jak najszybciej odnaleźć ukryty skarb, którym okazały się prezenty dla chłopców z okazji ich święta oraz słodkie upominki dla dziewczynek.
To był naprawdę wspaniały dzień pełen morskich przygód.

 

 

JESIEŃ W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

“Idzie Jesień cicho, przez jesienny las
i na wszystko rzuca kolorowy czar.
Idzie jesień szybko, bo już balu czas,
dzieci tu czekają, a gość rzuca czar…”

Słonecznie i radośnie za oknem, tak jak w naszym przedszkolu. Mimo iż opadają już liście, jesienią wcale nie musi być smutno…Ta wyjątkowa pora roku zawitała do naszego oddziału przedszkolnego. Dzieciaki przyniosły do szkoły dary jesieni: kasztany, żołędzie, kolorowe liście. Na zajęciach dowiedziały się, kiedy zaczyna się ta piękna pora roku, jakie zachodzą zmiany w przyrodzie, co jesienią robią zwierzęta. Na koniec nasi najmłodsi wykonali ciekawe prace plastyczne.

 

BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK- SPOTKANIE Z POLICJANTAMI

Dnia 18 września nasz oddział przedszkolny odwiedzili policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Stalowej Woli. Podczas spotkania dzieci przypomniały sobie zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Z uwagą słuchały policyjnych rad oraz zadawały wiele ciekawych pytań. Policjanci podkreślili jak ważne dla bezpieczeństwa jest noszenie elementów odblaskowych. Na koniec spotkania cała grupa wyszła na znajdujące się przy szkole przejście dla pieszych i pod nadzorem policji ćwiczyła prawidłowe przechodzenie przez jezdnię.

 

Rok szkolny 2022/2023

WYCIECZKA

Dnia 5 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego pod opieką pań wybrały się na wycieczkę do Zabrania – “Pasieka u Trutnia”. Dzieciaki już od rana dopytywały kiedy podjedzie autobus.  O godzinie 8.30 wyruszyliśmy w krótką podróży. Na miejscu przywitali nas sympatyczni właściciele. Przygoda w pasiece zaczęła się od bardzo ciekawych warsztatów. Przedszkolaki poznały fascynujące tajemnice życia pszczół, zapoznały się z budową ula, dowiedziały się dlaczego pszczoły są tak potrzebne w naszym środowisku. Następnie dzieci same zrobiły świece z wosku pszczelego, które zabrały ze sobą do domu. Zwiedziły pasiekę, obejrzały ule i pracę pszczół. Po nauce przyszedł czas na beztroska zabawę w ogrodzie i pieczenie kiełbasek przy ognisku i zakup pamiątek. Dzieciaki z uśmiechem wracały z wycieczki, a w autobusie słychać było gwar rozmów na temat mijającej wyprawy.

 

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to święto, które uwielbiają wszystkie dzieci, te małe i te duże. To dzień pełen uśmiechów, zabawy, niespodzianek, radości i wielu niezapomnianych wrażeń! Dzieci z oddziału przedszkolnego wraz  koleżankami i kolegami ze starszych klas wybrały się na seans filmowy do kina Helios. Już sama atrakcją był spacer do kina, wszystkie dzieci grzecznie szły, wesoło rozmawiając. Film animowany “Super Mario” dzieciom bardzo się podobał, przedszkolaki były bardzo zadowolone.
Kochane dzieci z okazji waszego święta życzymy Wam wszystkiego co najpiękniejsze!!!

Dzień Rodziny

W dniu 25 maja 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego świętowały Dzień Rodziny. W tym dniu w Rozwadowskim Domu Kultury Sokół odbył się występ naszych przedszkolaków. Dzieci przygotowały dla rodziców wierszyki i piosenki z życzeniami. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie przygotowane upominki. Dumni rodzice uronili niejedną łzę i nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami.

 

DZIEŃ KOBIET

“Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”

8 marca to wyjątkowy dzień w roku. Wtedy wszystkie kobiety mają swoje święto, zarówno te duże, jak i te małe. Tradycyjnie jak co roku i u nas w grupie obchodzimy to święto. Dzieci dowiedziały się o tradycjach związanych z Dniem Kobiet oraz jak obchodzone jest to święto w innych krajach świata.W tym uroczystym dniu chłopcy złożyli życzenia swoim koleżankom i odśpiewali gromkie “Sto lat”. Chłopcy byli wyjątkowymi gentelmanami, byli uprzejmi, uczynni i mili. Dziewczynki zostały obdarowane przez swoich kolegów upominkami i pięknymi bukietami kwiatów. Uczennice czuły się wyjątkowo, a uśmiech nie schodził im z buzi przez cały dzień.

TŁUSTY CZWARTEK

“Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła”

W tym roku Tłusty Czwartek obchodziliśmy 16 lutego. Najważniejszym akcentem w tym dniu są oczywiście pyszne pączki. W naszej sali od samego rana unosił się piękny zapach świeżutkich słodkich łakoci. Podczas zajęć dydaktycznych dzieci poznały tradycję Tłustego Czwartku, dowiedziały się jak w innych krajach obchodzi się to święto. Nie obyło się oczywiście bez degustacji. Dzieci ze smakiem pałaszowały pyszne słodkości

Z WIZYTĄ W MUZEUM

15 lutego przedszkolaki po raz kolejny odwiedziły Muzeum Alfonsa Karpińskiego. Tym razem dzieci brały udział w walentynkowych warsztatach plastycznych. Przedszkolaki wykonały walentynkowe drzewko miłości. Wszystkie dzieci w skupieniu i z dużym zaangażowaniem pracowały. Poprzez wykonywanie prac plastycznych dzieci ćwiczą sprawność manualną, rozwijają wyobraźnię, uczą się wrażliwości na sztukę. Podczas warsztatów panowała miła i radosna atmosfera.

WALENTYNKI

Dzień Świętego Walentego
To dzień dobry dla każdego!
W tym dniu wszyscy to wyznają,
Że chcą kochać i kochają!

14 lutego był dla naszych dzieciaków czerwonym dniem miłości, przyjaźni i radości. Dzieci wzięły udział w różnych zabawach i konkursach organizowanych przez świetlicę i bibliotekę z naszej szkoły. Szukały właściwej połówki serca, dopasowywały w pary zakochanych bohaterów bajek, bawiły się w “Chusteczkę haftowaną”. Za poprawnie rozwiązane zagadki dzieci otrzymywały słodkie punkty-lizaki. Po powrocie do klasy każdy przedszkolak dostał słodką babeczkę, które dla dzieci upiekła mama jednego z naszych uczniów. Walentynkowy dzień był dniem pełnym miłych wrażeń.

Wizyta w Galerii A.Karpińskiego

Dnia 3 lutego 2023 roku dzieci z oddziału przedszkolnego PSP nr 9 w Stalowej Woli obejrzały w Galerii A. Karpińskiego wystawę, której motywem przewodnim są kwiaty róży. Na ekspozycji, oprócz twórczości Alfonsa Karpińskiego, dzieci obejrzały obrazy m.in.: Olgi Boznańskiej, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Kossaka, Wojciecha Weissa, Ignacego Pieńkowskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Józefa Pankiewicza i Bolesława Biegasa. Dodatkowo obok malarstwa nasze przedszkolaki z zaciekawieniem oglądały wyroby z porcelany, fajansu, a także rzemiosła artystycznego dekorowanego motywem róży. Następnie na warsztatach plastycznych samodzielnie wykonały wytworny wachlarz i pięknie go ozdobiły.

Dzień Babci i Dziadka

12 stycznia dzieci z oddziału przedszkolnego naszej szkoły świętowały Dzień Babci i Dziadka. Z tej okazji zaprezentowały wiersze, życzenia, piosenki i tańce, które wzbogaciły odświętnym, ludowym strojem. W pięknej scenografii Rozwadowskiego Domu Kultury ,,Sokół” oraz wyjątkowej atmosferze wnuczęta dały pokaz swoich umiejętności artystycznych. Na koniec wręczyły swoim bliskim własnoręcznie przygotowane upominki i słodkości. Babcie i dziadkowie ze wzruszeniem oglądali piękny występ.

WIGILIA

Święta Bożego Narodzenia to czas magiczny, radosny i przepełniony miłością, spędzony w gronie najbliższych nam osób. Dzieci wypatrują pierwszej gwiazdki, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. W naszym oddziale przedszkolnym nastał magiczny czas. W środę 21 grudnia odbyła się u nas Wigilia klasowa. W tym dniu dzieci przyszły do szkoły odświętnie ubrane, aby podkreślić wyjątkowość tego dnia. Łamiąc się opłatkiem złożyliśmy sobie życzenia. Przedszkolaki zjadły świąteczne wypieki. Dzieci wspólnie z paniami śpiewały świąteczne piosenki i kolędy. W tym dniu panowała w klasie wyjątkowo radosna atmosfera. Takie chwile wzmacniają bliskie relacje.
Wszystkim dzieciom i rodzicom składamy najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, szczęścia i wszelkiej pomyślności, oraz szczęśliwego Nowego 2023 Roku!!!

MIKOŁAJ

6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
I każde dziecko prezent dostanie…

We wtorek w naszym oddziale przedszkolnym pojawił się długo wyczekiwany gość, starszy pan z długą siwą brodą- Święty Mikołaj. Pomimo tego, że na polu nie ma śniegu sympatycznemu panu udało się dotrzeć do naszej szkoły. Dzieci powitały Mikołaja piosenkami. Spotkanie upłynęło w miłej, ciepłej i wesołej atmosferze. Każde dziecko zostało obdarowane prezentem. Na koniec wizyty zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.
Mikołaju dziękujemy za odwiedziny i prosimy nie zapomnij o nas w przyszłym roku.

PROJEKT ERASMUS +

Dobiegł końca realizowany w naszej szkole projekt ERASMUS +. Na podsumowanie całego przedsięwzięcia zorganizowany został apel, w którym brały udział dzieci z naszej szkoły. W pięknie przygotowanej części artystycznej wystąpiły między innymi dzieci z oddziału przedszkolnego. Uczniowie ubrani w piękne stroje zaśpiewali piosenkę z ludowego repertuaru pt. : “Czerwone jabłuszko”. To pierwszy występ przedszkolaków przed tak liczną publicznością. Przyznać trzeba, że poradzili sobie doskonale.

ANDRZEJKI

W listopadową ciemną noc
swój los wywróżę sobie,
bo wróżby dziwną mają moc…

30 listopada, jak co roku dla podtrzymania tradycji dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w Andrzejkach. W tym dniu od samego rana dopisywał nam wyśmienity humor. Przedszkolaki dowiedziały się skąd pochodzi tradycja zabaw andrzejkowych. Dzieci brały udział w różnego rodzaju zabawach oraz wróżbach. Wywróżyły sobie między innymi: imię przyszłego męża, żony, odkryły dokąd pojadą w najbliższą podróż, czym będą zajmować się w przyszłości. Ostatnią atrakcją były ciasteczka z wróżbą. Dzieci z uśmiechem na twarzy brały udział w magicznym rytuale andrzejkowym. Dzień ten dostarczył przedszkolakom wiele radości i śmiech, ale również stał się okazją do poznawania naszych ludowych tradycji.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

21 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dla nas dzień pełen radości, uśmiechów, miłych słów i dobrych uczynków. Dl podkreślenia wyjątkowości tego święta wszyscy przyszli do szkoły ubrani w radosnych żółtych strojach. Pani rozmawiała z dziećmi o tym, czym jest życzliwość oraz dlaczego warto być miłym i pomocnym. Przedszkolaki przypomniały sobie magiczne słowa: dziękuję, proszę i przepraszam. Każde dziecko dostało od pani uśmiechniętą buźkę, którą przykleiło sobie na bluzkę. Na koniec uczniowie pokolorowali “kwiat życzliwości” i wręczyli go wybranej przez siebie osobie.

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

W dniu 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci przyszły pięknie ubrane w narodowe barwy Polski i uroczyście świętowaliśmy ten wyjątkowy dla nas Polaków dzień. Dzieci dowiedziały się kim był Józef Piłsudski, obejrzały prezentację dotyczącą 11 listopada, poznały symbole narodowe Polski. O godzinie 11.11 przyjmując właściwą postawę odśpiewały hymn Polski: “Mazurka Dąbrowskiego”. Celem świętowania takich uroczystości jest kształtowanie miłości i przywiązania do Ojczyzny jej kultury oraz tradycji. Dzieciaki od najmłodszych lat powinny się uczyć patriotyzmu oraz kształtowania pozytywnych postaw i uczyć patriotycznych.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

Tuż przed uroczystością Wszystkich Świętych dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły pobliski cmentarz. Koniec października to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla zmarłych oraz o odpowiednim zachowaniu się w miejscu, jakim jest cmentarz. Przedszkolaki zapaliły znicze na grobach zmarłych dyrektorów naszej szkoły, a także ofiar terroru hitlerowskiego.

Z WIZYTĄ NA KOLEI

10 października dzieci z oddziału przedszkolnego udały się na spacer w okolice przejścia kolejowego, znajdującego się w pobliżu naszej szkoły. Na miejscu czekali na nas pracownicy Polskich Kolei Państwowych. Panowie opowiedzieli dzieciom na czym polega ich praca, czym się zajmuje maszynista, zawiadowca czy konduktor. Następnie wraz z pracownikami PKP dzieci udały się na rozwadowski dworzec kolejowy, gdzie czekał na nich miły i niespodziewany gość, pracownik PKP – owczarek niemiecki, który wraz ze swoim opiekunem pokazał dzieciom kilka sztuczek. Następnie przedszkolaki mogły obejrzeć zabytkową lokomotywę, wejść do jej wnętrza, dotknąć śrub, usiąść na miejscu maszynisty. Na koniec wszyscy zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

BOMBA WITAMINOWA – SAŁATKA OWOCOWA

Ostatni tydzień w naszym oddziale przedszkolnym tematem zajęć były pyszne, zdrowe owoce. Dzieci z pomocą pań przygotowały pyszną, kolorową sałatkę owocową. Dzieci z domów przyniosły różne owoce; gruszki, jabłka, winogrona, banany, pomarańcze, mandarynki. Wszyscy mieli soczyste minki na widok pachnących owoców i każdy z zapałem zabrał się do pracy. Najpierw dokładnie umyliśmy ręce, każdy zajął miejsce przy stole, a nasza sala przedszkolna zamieniła się w kuchnię. Dzieciaki samodzielnie pokroiły owoce przestrzegając zasad bezpieczeństwa w posługiwaniu się nożem. Przyrządzenie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji.

DZIEŃ CHŁOPAKA

Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodzinnym czy też w życiu przedszkola. 30 września obchodziliśmy w naszym oddziale przedszkolnym Dzień Chłopaka. W tym dniu wszystkie dziewczynki złożyły swoim kolegom z grupy piękne życzenia a także odśpiewały głośne “Sto tat”. Każdy z chłopców otrzymał super prezent. Dzień upłyną na wspólnej zabawie i szaleństwie prze wesołej muzyce.

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

Wprowadzenie dziecka w świat literatury jest bardzo ważnym elementem. Dobrze jest zaszczepić w dzieciach miłość do książek już od najmłodszych lat, dlatego u naszych dzieciaków kształtujemy nawyki stałego obcowania z książką.
Dzieciaki pierwszy raz odwiedziły bibliotekę szkolną. Była to ciekawa wizyta pośród wielu regałów wypełnionych dużą ilością książek. Dzieciaki poznały Panią Agnieszkę, która opowiedziała im o tym magicznym miejscu. Wizyta w bibliotece upłynęła w miłej, pełnej wrażeń, uśmiechów i zadowolenia atmosferze.

 

 

 

Rok szkolny 2021/2022

DZIEŃ DZIECKA

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni w roku, na który dzieciaki czekają z wielką niecierpliwością. Wszystkim nam zależy, aby wtedy były szczególnie uśmiechnięte, radosne i szczęśliwe. Właśnie dlatego staramy się, aby Dzień Dziecka był pełen atrakcji. W tym roku z okazji Dnia Dziecka nasi milusińscy wybrali się do kina Helios na animowany film “Pan wilk i spółka”. Już sam spacer do kina okazał się być atrakcją. Dzieciaki grzecznie maszerowały, mając na uwadze, aby nie spóźnić się na tak wyczekiwany przez nie seans. Nudy w kinie nie było, przedszkolaki z ciekawością i zainteresowaniem obejrzały bajkę. W drodze powrotnej do szkoły trwały rozmowy na temat obejrzanego filmu, który na pewno zostanie w ich pamięci. Dodatkową atrakcją z okazji Dnia Dziecka było wyjście na lody. Przedszkolaki wraz z paniami wybrały się na pyszny zimny deser do pobliskiej cukierni. Każde dziecko mogło samodzielnie wybrać smak loda. Po zjedzeniu pyszności najmłodsi udali się na spacer. Przyjemnie jest patrzeć na szczęśliwe i uśmiechnięte buzie dzieci. Życzymy dzieciakom, aby takie szczęście gościło na ich twarzach nie tylko w Dzień Dziecka, ale każdego dnia!

 

CUDOWNYCH RODZICÓW MAM – DZIEŃ RODZINY

Są takie dni w kalendarzu naszego oddziału przedszkolnego, do których dzieci przygotowują się z wielkim zaangażowaniem. Jednym z nich jest Dzień Rodziny. To wspaniały czas zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Dzień pełen wzruszeń, uśmiechów i radości. Z tej okazji 26 maja najmłodsi z naszego oddziału przedszkolnego wystąpili dla swoich najbliższych na scenie rozwadowskiego “Sokoła”. Podczas występu przedszkolaki zaprezentowały wierszyki przeplatane piosenkami, tańcem i grą na instrumentach. Na zakończenie dzieci wręczyły swoim najbliższym własnoręcznie przygotowane upominki. Dumni rodzice uronili niejedną łzę i nagrodzili swoje pociechy gromkimi brawami.

Dzień Strażaka

5 maja dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się w odwiedziny do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Na miejscu poznały wyposażenie wozu strażackiego i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały  opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka, dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i tego, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, ratują zwierzęta, pomagają przy powodzi. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej – 998 i numer alarmowy – 112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak strażacy, przymierzając hełm czy wsiadając do wozu strażackiego. Po tym spotkaniu nie tylko chłopcy stwierdzili, że w przyszłości chcieliby zostać strażakami. Za miłe spotkanie dzieci podziękowały strażakom  życząc sukcesów w pracy zawodowej i wszystkiego co najlepsze z okazji Dnia Strażaka.

 

 
 
ŚWIĘTA MAJOWE

„  Kto ty jesteś?
–  Polak mały.
   Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
   Gdzie ty mieszkasz?
– Między swymi.
   W jakim kraju?
– W polskiej ziemi….”

29 kwietnia w naszym oddziale przedszkolnym odbył się dzień patriotyczny. Dzieci przyszły do szkoły odświętnie ubrane. Przedszkolaki dowiedziały się jakie święta obchodzimy w maju i poznały ich znaczenie. Uczniowie wiedzą już, że  godło, hymn i flaga to nasze symbole narodowe. Wzbudzenie u dzieci zainteresowania historią jest niezbędne dla nauki patriotyzmu. Pamiętając, że trzeba zachować właściwą postawę, dzieci odśpiewały “Mazurek Dąbrowskiego”. Na koniec wykonały tematyczną pracę plastyczną.
 

Międzynarodowy Dzień Ziemi w oddziale przedszkolnym

22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Dzieci podczas zajęć dowiedziały się co to jest ekologia, jak należy dbać o naszą planetę i dlaczego jest to tak ważne. Przypomniały sobie zasady segregacji śmieci, dowiedziały się również co to jest recykling. Na koniec wykonały tematyczną pracę plastyczną.

 

Święta Wielkanocne w oddziale przedszkolnym

Wielkanoc-czas radości i oczekiwania; wielkich przygotowań, malowania pisanek, pieczenia babeczek, strojenia wielkanocnych koszyczków. Radosna atmosfera zapanowała i w naszym oddziale przedszkolnym. Dzieci poznały zwyczaje i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi. Dowiedziały się jakie pokarmy należy włożyć do koszyczka, skąd wzięła się tradycja śmigusa dyngusa.
Przedszkolaki wykonały wiele prac plastycznych związanych z Wielkanocą, które zabrały do domu jako świąteczny prezent dla rodziców.

Mali ogrodnicy z oddziału przedszkolnego

Nadeszła wiosna. Nasze przedszkolaki zamieniły się w małych ogrodników. Z pomocą pani wychowawczyni zasadziły cebulkę i zasiały rzeżuchę. Codzienna obserwacja pozwoliła im poznać cykl rozwoju roślin. Wykorzystując piękną pogodę, dzieci w pobliżu szkoły zasadziły także piękne, kolorowe bratki. Dzieciaki z wielkim zaangażowaniem wykonywały wszystkie czynności związane z sadzeniem roślinek. Praca ta przyniosła im wiele radości i satysfakcji.

Jesteśmy z Wami niebieskimi motylami

W kwietniu obchodzony jest Światowy Dzień Autyzmu. W tym dniu dzieci z naszego oddziału przedszkolnego zapoznały się z pojęciem: autyzm. Dowiedziały się o charakterystycznych cechach występujących u osób z tym zaburzeniem. Bardzo dużo uwagi poświęciliśmy pojęciu tolerancji, jak jest ważna wobec rówieśników, którzy nie zawsze rozumieją świat tak samo jak my. Symbolem tego dnia jest kolor niebieski. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne-niebieskie motyle.

Wiosna, wiosna ach to ty….

Tradycyjnie jak co roku 21 marca 2022 roku dzieci z naszego oddziału przedszkolnego powitały wiosnę. W tym dniu przedszkolaki uczestniczyły w grach i zabawach związanych z rozpoczynająca się porą roku. Poznały stary zwyczaj topienia Marzanny i wykonały pracę plastyczną pt: ,,Krokusy – zwiastuny wiosny”. Największą atrakcją tego dnia było wyjście na spacer. Z Marzanną i kwiatami w dłoni dzieci wyruszyły na plac przed szkołą powitać wiosnę.

 
Reksio-przyjaciel na medal- zajęcia w Galerii im.A. Karpińskiego
 
W dniu 16 marca 2022 roku 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego w Galerii im. Alfonsa Karpińskiego obejrzały wystawę pt: ,,Reksio – przyjaciel na medal”. Podczas zajęć dzieci mogły poznać nie tylko Reksia i jego przyjaciół, ale także zobaczyć, jak powstaje film animowany. Największym powodzeniem cieszył się seans z naszym bohaterem w roli głównej i warsztaty plastyczne, podczas których przedszkolaki wykonały medal dla najlepszego przyjaciela.
 
 
,,Śladami historii”- zajęcia w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli
 
2 marca 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły Muzeum Regionalne w Stalowej Woli. W ramach zajęć pt: ,,Śladami historii” nasze przedszkolaki poznały historię Rozwadowa. Dowiedziały się, do czego służył rynek i jak wyglądała dawna zabudowa naszego miasteczka, a także czym zajmowali się jego mieszkańcy. Zajęcia zakończyły warsztaty plastyczne, podczas których dzieci musiały wykazać się dużą precyzją i cierpliwością.
 
DZIEŃ KOBIET
 

Dzień Kobiet to wyjątkowe święto, ważne dla wszystkich kobiet i tych dużych, i tych małych. 8 marca świętowaliśmy Dzień Kobiet w naszym oddziale przedszkolnym. Radosna atmosfera panowała od samego rana. Dzieci dowiedziały się skąd wzięło się święto. W tym dniu chłopcy ze szczególnym zaangażowaniem starali się, aby dzień był miły i wyjątkowy. Koledzy złożyli dziewczynkom życzenia i wręczyli wykonane przez siebie laurki. Nasze małe kobietki zostały również obdarowane drobnymi upominkami. Na koniec czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Uśmiechnięte buzie przedszkolaków świadczyły o miło spędzonym czasie.

W karnawale same bale….

26 stycznia dzieci z naszego oddziału przedszkolnego bawiły się na balu karnawałowym. W tym dniu przedszkolaki przyszły przebrane za ulubione postacie z bajek i filmów, a także przedstawicieli różnych zawodów. Na parkiecie wszyscy doskonale się bawili, a po zabawie na zmęczonych tancerzy czekał przygotowany przez rodziców poczęstunek.
 
Święty Mikołaj
 
„6 grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.
A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty”.

6 grudnia to dzień długo wyczekiwany przez wszystkie dzieci-Mikołajki. W tym dniu nasz oddział przedszkolny odwiedził bardzo miły gość. Miał czerwony strój i długą białą brodę, to oczywiście Mikołaj.  Zanim jednak zapukał do drzwi naszej klasy, dzieci poznały legendę o Świętym Mikołaju, opowiadały o jakich prezentach marzą. Kiedy Mikołaj już u nas zagościł, przedszkolaki ciepło go przywitały. Rozdał wszystkim dzieciom prezenty, a one w podziękowaniu zaśpiewały dla niego piosenkę i poczęstowały pierniczkami. Spotkanie przebiegło w ciepłej, wesołej atmosferze, a dzieciom przez cały dzień dopisywał wyśmienity humor.
Święty Mikołaju, dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia za rok!!!
 

 

 

“Życzliwa Dziewiątka”

“Życzliwa Dziewiątka” – pod takim hasłem w tym tygodniu nasza szkoła obchodzi Tydzień Życzliwości. W oddziale przedszkolnym również celebrujemy to wydarzenie. Dzieci dowiedziały się, co to jest życzliwość, koleżeństwo, uprzejmość wobec siebie nawzajem, a także wobec dorosłych. Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy wyrazić życzliwość wobec innych. Podczas poniedziałkowych zajęć dzieci otrzymały “Ordery Życzliwości”.

 

 

Dzień Niepodległości

W dniu 10 listopada dzieci z naszego oddziału przedszkolnego obchodziły Święto Niepodległości. Z tej okazji przedszkolaki przyszły do szkoły odświętnie ubrane, podczas zajęć utrwaliły wiadomości na temat symboli narodowych, wykonały biało-czerwone flagi, a także pracę plastyczną Orzeł Biały. O godzinie 11:11 razem ze wszystkimi uczniami PSP nr 9 uroczyście odśpiewały hymn. Celem tej uroczystości było kształtowanie postawy miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji. W ten sposób dzieci uczą się właściwych postaw i patriotyzmu.

1 listopada – Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych jest jednym z ważniejszych polskich świąt. W naszym oddziale przedszkolnym dzieci poznały znaczenie, sens i tradycje związane z tym dniem. Rozmawialiśmy o święcie obchodzonym 1 listopada, ale także o Dniu Zadusznym przypadającym 2 listopada. Nasi najmłodsi dowiedzieli się, jak ważne są pamięć i szacunek dla zmarłych, odwiedzenie grobów bliskich nam osób czy zapalenie znicza. Podsumowaniem rozważań o Wszystkich Świętych był spacer na pobliski rozwadowski cmentarz.

Prace plastyczne

Twórczość plastyczna odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dziecka i jest jedną z ważniejszych form działalności w wieku przedszkolnym. Dzięki niej dziecko pobudza swoją wyobraźnię, kreatywność, ale również wyraża myśli i emocje. Jest źródłem dobrej zabawy, zadowolenia, radości. Poprzez wykonywanie prac plastycznych najmłodsi kształtują swoje poczucie estetyki, ładu, cierpliwości, rozbudzają zaciekawienie czy też wrażliwość. Prezentujemy kilka prac naszych przedszkolaków.

 
 
OWOCOWE SZASZŁYKI
Sezon na pyszne owoce trwa. Nie zapominamy o tym także i my. Wszystkie dzieci już wiedzą, że owoce są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim zdrowe. Postanowiliśmy w naszej grupie zrobić pyszne, kolorowe szaszłyki owocowe. Dobrze się do tego przygotowaliśmy: umyliśmy owoce, przybory kuchenne, a także ręce. Dzieciaki z pomocą pań pokroiły składniki, a następnie nadziewały je na patyczki. Po przygotowaniu wszystkich pyszności nadszedł czas pałaszowania. Ach, co to była za uczta!

 

DZIEŃ CHŁOPAKA
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o podniosłych uroczystościach w życiu rodziny czy przedszkola. Wśród nich ważne jest święto chłopców-Dzień Chłopaka. W tym dniu dziewczynki złożyły swoim kolegom piękne życzenia i odśpiewały “Sto lat”. Z okazji tego święta chłopcom zostały wręczone upominki.

 

JESIENNY SPACER
Jesień to piękna pora roku, pełna  kolorów i cudownych widoków. Ładna pogoda zachęca nas do spacerów, więc wybraliśmy się na krótką wyprawę. Podczas przechadzki nasi najmłodsi podziwiali piękno przyrody i zachodzące w niej zmiany: kolorowe liście opadające z drzew, piękne różnobarwne trawy. Dzieci z wielką radością nazbierały kolorowych liści, z których następnie zrobiliśmy jesienne bukiety.

 

Pierwszy dzień jesieni

W dniu 23 września dzieci z oddziału przedszkolnego  świętowały pierwszy dzień jesieni. W liście przeczytanym przez wychowawczynie, Pani Jesień poprosiła nasze przedszkolaki o wykonanie zadań. Pierwsze z nich polegało na uważnym obejrzeniu filmu edukacyjnego “Zagadkowa jesień”, następne – na policzeniu wszystkich kolorowych listków. Kolejne zadanie polegało na poprawnym ułożeniu napisu ,,jesień”. Na koniec dzieci wykonały drzewo pełne barwnych liści. W  nagrodę, na dzielne przedszkolaki czekała słodka niespodzianka w koszu z darami.

Iwona Gajór

ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

W roku szkolnym 2021/2022 do oddziału przedszkolnego w naszej szkole uczęszcza 17 dzieci, w tym 9 dziewczynek i 8 chłopców. Wychowawczyniami są panie Iwona Gajór i Anna Pelczar-Śmietańska. Dzieci do dyspozycji mają dwie sale. Jedna z nich to sala zabaw, druga natomiast to klasa, w której prowadzone są zajęcia dydaktyczne. Dzieci mogą również korzystać z przyszkolnego placu zabaw, a w każdy czwartek uczęszczają na zajęcia rytmiki do znajdującego się w sąsiedztwie Rozwadowskiego Domu Kultury “Sokół”. Dzieci chętnie uczęszczają do szkoły, są pogodne, otwarte, ciekawe świata i aktywne podczas zajęć. Nasi najmłodsi bardzo lubią różnego rodzaju gry i zabawy ruchowe. Starają się być samodzielni, pomocni i koleżeńscy. Każdy dzień wypełniony jest radością, interesującymi zajęciami edukacyjnymi oraz wyjściami na plac zabaw, dzięki czemu uśmiech nie znika z twarzy naszych dzieciaków.

Anna Pelczar – Śmietańska

 

 

Rok szkolny 2020/2021

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka obchodzony jest niemal na całym świecie, jednak nie we wszystkich krajach w tym samym dniu i w ten sam sposób. W Polsce świętujemy go 1 czerwca, a każdy rodzic o nim pamięta.
W naszej grupie tego dnia staraliśmy się jak to tylko możliwe, aby przedszkolakom umilić czas. Na dzieci czekało wiele atrakcji. Nasi najmłodsi z uśmiechem na twarzach uczestniczyli w zabawach takich jak “Kaczuchy” czy “Boogie-woogie”, obejrzeli też film “Cudowny chłopak”, który bardzo ich zaciekawił. Podsumowaniem dnia pełnego atrakcji był poczęstunek pyszną pizzą, którą dzieci pałaszowały z wielkim apetytem.

Zajęcia z profilaktyki antynikotynowej

W dniu 31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Papierosa. W tym dniu dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w zajęciach z projektu ,,Czyste powietrze wokół nas” organizowanego przez Państwową Stację Epidemiologiczną w Stalowej Woli. Najmłodsi wzbogacili wiedzę na temat szkodliwości dymu, szczególnie papierosowego. Poznali sposób zachowania się, gdy znajdują się w pomieszczeniach, w których dorośli palą papierosy, wykonali naklejki z zakazem palenia, które następnie zabrały do domu.

Dzień Matki

26 maja obchodzimy piękne święto – Dzień Matki. Podczas zajęć w tym dniu nasi najmłodsi poznali historię tego święta, dowiedzieli się, jak obchodzone jest w innych krajach. Chęć sprawiania przyjemności swoim najbliższym, okazywania im miłości i przywiązania ma swoje odzwierciedlenie w upominkach, jakie dzieci wykonały dla mam.
Przedszkolaki pod kierunkiem pań wychowawczyń przygotowały również przedstawienie dla swoich mam i tatusiów. Zaprezentowały zdolności recytatorskie, wokalne i taneczne, które wkrótce będziemy mogli podziwiać na nagraniu, jakie zostanie umieszczone na internetowej stronie naszej szkoły.

 

Jestem Polakiem – to brzmi dumnie

W ubiegłym tygodniu podczas zajęć w oddziale przedszkolnym najmłodsi zapoznawali się ze znaczeniem świąt: 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz 3 maja – Rocznica Uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. To bardzo dobry czas na przybliżenie dzieciom treści patriotycznych. Przedszkolaki wysłuchały legend związanych z historią Polski, obejrzały prezentację, która przybliżyła im znaczenie tych świąt, utrwaliły symbole narodowe. Dzieci wykonały piękne prace plastyczne, a na koniec zajęć wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy. Wzbudzanie u dzieci zainteresowania historią od najmłodszych lat jest niezbędne do nauki patriotyzmu, kształtowania pozytywnych postaw i uczuć.

 

Wizyta w bibliotece

Wiek przedszkolny jest doskonałym czasem na rozbudzanie zainteresowań czytelniczych. 28 kwietnia nasze przedszkolaki odwiedziły szkolną bibliotekę. Przywitała je tam pani Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak i zaprosiła do wspólnej zabawy oraz wysłuchania informacji o jej miejscu pracy. Dzieci z zainteresowaniem słuchały opowieści. Dowiedziały się między innymi, ile książek znajduje się w naszej bibliotece. Miały okazję oglądać książki znajdujące się na półkach. Miłą atrakcją była “przejażdżka” na specjalnej platformie, która pomaga w ściąganiu książek z najwyższych regałów. Na zakończenie spotkania dzieciaczki otrzymały od pani słodki upominek.

 
Dzień Ziemi
 
Międzynarodowy Dzień Ziemi to wyjątkowe święto obchodzone co roku 22 kwietnia na całym świecie. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której mieszkamy i o otaczającej nas przyrodzie. Przedszkolaki także uczyły się, jak żyć w przyjaźni z naturą, jak zadbać o nasz świat. W tym dniu dowiedziały się na zajęciach co należy robić, aby Ziemia była czysta i piękna. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez dzieci pracy plastycznej.

 

Dzień Kobiet

“Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów”.
W poniedziałek 8 marca w naszym oddziale przedszkolnym świętowaliśmy Dzień Kobiet. Warto dzieciom przypominać, że istnieje takie święto, warto wtedy zrobić coś miłego dla wszystkich pań, których wśród nas jest wiele.

W tym dniu na zajęciach dzieci poznały historię Dnia Kobiet. Chłopcy złożyli dziewczynkom życzenia i odśpiewali “Sto lat”. Dzieci brały udział w przygotowanych dla nich na ten dzień zabawach. Na koniec uroczystego, pełnego radości dnia przedszkolaki otrzymały drobne upominki.

Dzień Dinozaura w oddziale przedszkolnym

26 lutego dzieci z oddziału przedszkolnego obchodziły Dzień Dinozaura. Nasi najmłodsi poznali historię dinozaurów, dowiedzieli się jak wyglądały, czym się żywiły i dlaczego wyginęły. Dzięki zabawie ruchowej “Mary Jones w świecie dinozaurów” przez chwilę przedszkolaki poczuły się jak prawdziwe dinozaury. Na koniec zajęć wykonały prace plastyczne przedstawiające wybranego pradawnego gada. Ten dzień na długo zostanie w pamięci dzieci, ponieważ przeniósł je w odległy i fascynujący czas prehistorii.

 

“Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła dobrych pączków nasmażyła”. W ubiegły czwartek dzieci z naszego oddziału przedszkolnego świętowały tłusty czwartek. Przedszkolaki poznały tradycje związane z tym dniem. Wychowawczyni opowiedziała o historii pączka. Dzieci obejrzały prezentację, która przedstawiała pączki z całego świata. Jak nakazuje tradycja, każdy w tym dniu powinien zjeść pączka, wiec i u nas nie obyło się bez degustacji i wszyscy zajadali się pysznymi słodkościami.

Z odwiedzinami u bałwana

W miniony wtorek nasze przedszkolaki udały się na spacer w pobliskie okolice. Dzieciaki wybrały się z wizytą do bałwana-strażaka. Śnieżnego olbrzyma ulepili strażacy z OSP Stalowa Wola. Bałwan zrobił na dzieciach ogromne wrażenie, wywołał dużo radości i uśmiechów.

Prace plastyczne

Zima za oknami, zima w przedszkolu. Dziś przedszkolaki w ramach zajęć plastycznych wykonały piękne prace – miasto zimową porą. Kolorowe miejskie budynki otulone białym puchem. Z wykonanych przez naszych małych artystów prac urządziliśmy piękną wystawę zimowych miejskich pejzaży.

Zimowe zabawy

Tegoroczna zima płata nam figle. Raz jest ciepło, a raz mroźno. Jednak w końcu pani Zima nas odwiedziła i sprawiła nam tym wiele radości. Korzystając z uroku pięknej zimowej aury postanowiliśmy pobawić się na śniegu. Dzieciaki lepiły bałwanki oddając się zimowemu szaleństwu. Zabawy na śniegu wprawiły wszystkich
w doskonały nastrój.

 

Prace plastyczne

Grudniowe dni, to czas przygotowania do świąt, czas wykonywania dekoracji świątecznych. W tym okresie dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wykonywały różne świąteczne dekoracje. Dzieci poznały różne techniki plastyczne. Dzięki twórczości plastycznej dziecko nie tylko wyraża swoje myśli, ale także rozwija wyobraźnię. Praca twórcza jest również źródłem dobrej zabawy oraz radości. W przedświątecznym okresie dzieci z naszego oddziału przedszkolnego wykonały różne świąteczne dekoracje, które możemy oglądać w naszej przedszkolnej galerii.

 

Wigilia w oddziale przedszkolnym

W piątek 18 grudnia odbyło się w naszym oddziale przedszkolnym spotkanie wigilijne. W tym dniu dzieliliśmy się opłatkiem, składaliśmy sobie nawzajem świąteczne życzenia, a na koniec śpiewaliśmy kolędy. Właśnie ze śpiewem na ustach odwiedziliśmy panią wicedyrektor Małgorzatę Moskal i złożyliśmy też życzenia pracownikom naszej szkoły. Dzieci nie tylko poznały tradycje świąteczne, ale miały okazję do wzmocnienia wzajemnych relacji.

 

Szkolny Konkurs Kolęd

 

Mikołajki

Jak co roku naszą szkołę odwiedził Święty Mikołaj. Czekały na niego dzieci z oddziału przedszkolnego. Wcześniej jednak w ich sali pojawił się tajemniczy gość – wysłannik Świętego Mikołaja. Chciał on się upewnić, czy dzieci były grzeczne i czy zasługują na prezenty. Wszystkie zgodnie przyznały, że były bardzo grzeczne. Kiedy p. Iwona i p. Ania to potwierdziły, przedszkolaki zostały poczęstowane słodyczami, a następnie zaproszone na spotkanie ze Świętym Mikołajem, który czekał już na nie z prezentami w holu głównym przed choinką. Dzieci z radością zaśpiewały przygotowane specjalnie dla niego piosenki.

 

Dzień Górnika

 

 

Andrzejki

30 listopada odbyły się w naszej grupie andrzejki. Wychowawczyni – Wróżka opowiedziała dzieciom o zwyczajach w dniu świętego Andrzeja. Wróżka przeniosła dzieciaki w zaczarowany świat magii. Dzieci miały możliwość wzięcia udziału między innymi w takich wróżbach: losowanie kolorów, wróżba z sercami, wróżba “Kubki”, wróżba “Buty”, wróżba z balonami. Wychowawczyni przypomniała dzieciom, że wróżby to zabawa, którą należy traktować z przymrużeniem oka. Po zakończeniu zabawy czekał na dzieci słodki poczęstunek.

Obchody Dnia Misia

W środę 25 listopada w naszym oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Święto Pluszowego Misia. Na początku dzieci poznały historię powstania pluszowego misia i zaprezentowały swoich ,,pluszowych przyjaciół” kolegom z grupy. Zabawę rozpoczęliśmy od magicznego powitania, następnie  dzieci tańczyły z misiami za rączkę, na głowie i na ramieniu. Były także  konkursy, nauka piosenki „O kochaniu misia” i zabawa „Stary niedźwiedź mocno śpi”. W przerwie zabaw przedszkolaki poznały smak, a także wartości odżywcze miodu w ramach promowania postaw i zachowań prozdrowotnych. Odbyła się konkurencja, kto szybciej wyliże miód z talerzyka, a także odgadywanie smaku miodu, nutelli i dżemu. Przed obiadem  dzieci wzięły udział w  Szkolnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem „Mały miś ma urodziny dziś ‘’ zorganizowanym przez szkolną świetlicę.  Uroczystość zakończyliśmy wykonaniem pracy plastycznej „Polarny Miś”.

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Jest to dzień,  w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci. Wspólnie z dziećmi omówiliśmy jakie są ich prawa.  Dzieci wiedzą już, że mają prawo do radości, miłości,  uśmiechu, zabawy, spokojnej nauki i ciekawego poznawania otaczającego nas świata. Na koniec zajęć każdy przedszkolak zilustrował wybrane przez siebie prawo. Prace dzieci zostały umieszczone na wystawie przedszkolnej.

Zabawy klockami

Dzięki zabawie klockami dziecko rozwija koordynację wzrokowo-ruchową, a także usprawnia procesy poznawcze, takie jak: pamięć, uwagę, percepcję, spostrzegawczość, umiejętność kontroli. Zabawa klockami pozytywnie wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej. Nasze przedszkolaki konstruowały budowle z dużych klocków. Zabawa klockami uczy współpracy, a przy tym przynosi wiele frajdy i radości. Uśmiech nie schodził z twarzy dzieciaków.

 

11 LISTOPADA

W dniu dzisiejszym nasza grupa obchodziła Święto Niepodległości. Z tej okazji wszystkie dzieci uroczyście świętowały ten ważny dla nas Polaków dzień. Celem naszych klasowych uroczystości było kształtowanie miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego tradycji i kultury, a także poznanie symboli narodowych naszej Ojczyzny. W tym dniu dzieci odświętnie się ubrały. Przedszkolaki obejrzały prezentację dotyczącą 11 LISTOPADA – DNIA NIEPODLEGŁOŚCI. Dzieci własnoręcznie wykonały jeden z symboli narodowych – flagę. Na koniec wszyscy odśpiewali hymn narodowy zachowując przy tym właściwą postawę, pełną szacunku i powagi.

 
Konkurs recytatorski
Dnia 23.10.2020r. w naszej szkole odbył się konkurs recytatorski “Barwy jesieni”. W konkursie wzięło udział 8 dzieci z naszej grupy, które bardzo dobrze przygotowały się do konkursu. Uczniowie przy pomocy rodziców przygotowali piękne, kolorowe jesienne stroje. Ocenie Jurorów podlegał dobór jesiennego repertuaru, interpretacja i znajomość tekstu, tempo i intonacja głosu. Wszyscy uczestnicy bardzo się starali. Jurorzy oceniający zmagania kolejnych uczestników mieli niezwykle trudne zadanie. Po długich obradach wyłoniono laureatów konkursu, choć jak podkreślało Jury, wszystkie dzieci są zwycięzcami.
I miejsce Marcel Winiarski – oddział przedszkolny
II miejsce Antosia Mączka – oddział przedszkolny
III miejsce Kornel Siwierski – oddział przedszkolny
Kamil Adamczyk – oddział przedszkolny
Gratulujemy!
 
Jesień zamknięta w słoiku
 
Za oknami jesień. Dzieciaki z naszej grupy postanowiły “zatrzymać” jesień. Zebrane podczas spaceru dary jesieni rozłożyliśmy na stole. Znalazły się tam: kasztany, żołędzie, jarzębina, szyszki, jesienne liście, mech, a także dekoracyjne kamyki. Dzieci poukładały w słoikach wszystkie dary jesieni, dodały ozdobne kamyki oraz mech. W efekcie powstały piękne jesienne kompozycje zamknięte w słoikach.

 

 

Smakujemy domowe przetwory

Ten tydzień w naszej grupie upłynął na rozmowach o przygotowaniu do zimy oraz o sposobach przyrządzania różnych przetworów. Podczas zajęć rozmawialiśmy o tym z jakich warzyw i owoców można zrobić zapasy na zimę. Dzieci przyniosły na zajęcia domowe przetwory, z których urządziliśmy spiżarnię. W naszych “zapasach” znalazły się: dżemy, kompoty, prażone jabłka, ogórki kiszone i konserwowe, patisony. Na zakończenie zajęć dzieci miały okazje skosztować pysznych dżemów domowej roboty.

Zwierzaki cudaki

“Spadły z drzewa dwa kasztany, toczą się po trawie, zrobię sobie z nich zwierzątko, w kąciku postawię”.
Korzystając z darów jesieni, które dzieci pozbierały podczas spaceru, postanowiliśmy stworzyć “zwierzaki cudaki”. Dzieci podczas pracy ćwiczyły zręczność manualną rąk. Było sporo zabawy i radości. Powstały pająki i ślimaki. Stworzyliśmy z nich naszą małą klasową wystawę. Dzieciaki udowadniają, że jesień wcale nie musi być ponura.

 
 
 
Robimy sałatkę owocową
 
Dziś w naszej grupie było smakowicie, ale przede wszystkim zdrowo. Dzieciaki własnoręcznie przygotowały kolorową sałatkę owocową. Z domów przyniosły różne owoce: banany, pomarańcze, mandarynki, winogrona, jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie. Dzieci z ochotą zabrały się do pracy. Każde dziecko miało swoją deseczkę i nożyk i przystąpiliśmy do krojenia. Dzieci przestrzegały zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem. Samodzielne przygotowanie sałatki dało dzieciom wiele satysfakcji i radości. Wszyscy mieli soczyste minki i nie mogli doczekać się, aby skosztować przysmaku. Sałatka wyszła przepyszna!!!
 

W poszukiwaniu skarbów Pani Jesieni

Korzystając z pogody nasze przedszkolaki wybrały się na spacer w pobliskie okolice w poszukiwaniu skarbów jesieni. Podczas wyprawy dzieci obserwowały zmieniającą się dookoła przyrodę, podziwiały piękne kolory jesieni. Z zapałem zbierały kasztany, żołędzie oraz liście, z których robiły piękne bukiety. Spacer dostarczył dzieciom mnóstwo radości, śmiechu i zabawy.