W piątek 24 lutego dzieci ze świetlicy wzięły udział w bibliotece szkolnej w zajęciach pt. „Zimowe wieczory w baśniowym świecie”. Podczas zajęć dzieci  układały puzzle, dostrzegały różnice między baśniami a bajkami, rozwiązywały zagadki, zgadywały tytuły bajek i baśni za pomocą wylosowanych atrybutów, układały klocki i  karty z wybranymi bohaterami bajek i baśni. Na zajęciach wykorzystano również maski, poprzez które dzieci odgadywały cechy charakteru ukryte pod postacią zwierząt. Zajęcia miały na celu zachęcenie dzieci do czytania baśni i bajek.

Lucyna Kołpa

Agnieszka Słapczyńska- Stefaniak

 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W ostatnich dniach lutego grono naszych czytelników powiększyło się. W poczet czytelników naszej biblioteki zostały przyjęte dzieci z klasy I a i  I b  szkoły podstawowej. Dzieci rozwiązywały zagadki, układanki  związane z biblioteką. Ułożyły listę życzeń książki do czytelnika, poznały zasady korzystania z biblioteki i czytelni szkolnej. Następnie złożyły przysięgę i  za pomocą zakładki do książki zostały pasowane na czytelnika. Dla upamiętnienia tej uroczystości otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek, oraz  książki do czytania – „Pierwsze abecadło” . Po uroczystości każde dziecko wypożyczyło swoją pierwsza książkę w bibliotece. Mamy nadzieję, że książki dadzą dzieciom radość samodzielnego czytania, ale też wspólnego – z Rodzicami, Dziadkami, Opiekunami.

Agnieszka Słapczyńska- Stefaniak

 

 

 

 

14 lutego obchodziliśmy Dzień Świętego Walentego, czyli Święto Zakochanych. Z  tej okazji świetlica i biblioteka szkolna przygotowały dla oddziału przedszkolnego oraz klas pierwszych zabawy związane z tym świętem. Dzieci poznały historię i zwyczaje walentynkowe. Nie zabrakło również pełnych humoru zabaw i konkurencji, np. „smaki miłości”, „taniec z gorącym sercem”, „rozbite serce”, „kto kogo kocha, kto kogo lubi”, „mam chusteczkę haftowaną”, „amorek”. Wszyscy bawili się wspaniale. Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie w walentynkowej scenerii. Uczestnicy obdarowani zostali  słodkościami oczywiście w kształcie serca.

 

ANDRZEJKI

Jak co roku biblioteka wspólnie ze świetlicą szkolną przygotowała wróżby i zabawy andrzejkowe. Czytelnia, w której zgromadzili się uczniowie, została udekorowana lampionami, balonami, serpentynami i dekoracjami z papieru, co sprawiało, że wyglądała tajemniczo i przyciągała wszystkich do środka, by zachęcić do zabawy.

Całą imprezę rozpoczynała pogadanka na temat obrzędów i historii andrzejek. Później uczniowie mogli zabawić się we wróżenie. Przygotowanych stanowisk z wróżbami było bardzo dużo, m. in.

– mowa kwiatów,

– koło podróży,

– imiona,

– serduszka,

– wróżby z kart i cyfr oraz wiele innych.

Były również ciasteczka z wróżbą. Cała impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli. Był to dzień wspaniałej zabawy

 

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie ze świetlicą zorganizowały urodziny misia. Były zabawy, konkursy i pogadanki o ulubieńcach wszystkich dzieci. Podczas urodzinowej imprezy pani dyrektor Lucyna Żminda wręczyła dyplomy i nagrody konkursu plastycznego „Sowa w bibliotece”. Dzieci uczestniczące w urodzinach otrzymywały misiowe czapeczki i naklejki związane z tym świętem. Uwieńczeniem był torcik pierniczkowy i wspólne „Sto lat dla naszych Misiów”.

 

W dniu 25 listopada zostały wręczone nagrody z konkursu plastycznego „Sowa w bibliotece”.

Oto wyniki:

I miejsce: Lena Jur 1a

                Natalia Kozdronkiewicz 1b

                   Kamil  Adamczyk   2a

II miejsce: Hubert Szczęch 2a

                      Krzysztof Sokołowski 6a

III miejsce: Anna Adamczyk 8a

                       Milena Głowala 6b

Wyróżnienia:

Hanna Wryk 1a

Jakub Głowala 1b

Zofia Herdzik 2b

Kamil Mierzwa 2b

Szymon Serafini 3a

Lena Haber 4b

Gratulujemy.

Wystawa prac w czytelni biblioteki szkolnej.

 

KONKURS

„ SOWA W BIBLIOTECE”

 1. ORGANIZATOREM KONKURSU JEST BIBLIOTEKA SZKOLNA
 2. KONKURS PRZEZNACZONY JEST DLA UCZNIÓW KLAS I-VIII NASZEJ SZKOŁY
 3. CEL KONKURSU: ROZWIJANIE UMIEJĘTNOŚCI PLASTYCZNYCH DZIECI, ROZBUDZENIE WYOBRAŹNI , KREATYWNOŚCI I POCZUCIA ESTETYKI, ZAINTERESOWANIE TEMATYKĄ OCHRONY SÓW W POLSCE
 4. ZADANIEM UCZESTNIKÓW JEST WYKONANIE PRACY PLASTYCZNEJ PRZESTRZENNEJ ( TRÓJWYMIAROWEJ DO POWIESZENIA LUB POSTAWIENIA) , WYKORZYSTUJĄC RÓŻNORODNOŚĆ MATERIAŁÓW
  ( NP. PRZYRODNICZYCH CZY Z RECYKLINGU) , ZGODNIE Z TEMATEM KONKURSU.
 5. KAŻDY UCZESTNIK KONKURSU MOŻE WYKONAĆ TYLKO
  1 PRACĘ, MOŻLIWA JEST POMOC OSÓB DOROSŁYCH.
 6. ROZMIAR: WYS. 10-70 CM, INNE WYMIARY DOWOLNE
 7. PODPISANE PRACE KONKURSOWE NALEŻY DOSTARCZYĆ DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
  DO DNIA  18 LISTOPADA 2022 R.
 8. KOMISJA POWOŁANA PRZEZ ORGANIZATORA WYBIERZE W DWÓCH KATEGORIACH WIEKOWYCH NAJCIEKAWSZE PRACE, KTÓRE ZOSTANĄ NAGRODZONE I ZAPREZENTOWANE NA WYSTAWIE .

WSPANIAŁYCH POMYSŁÓW I TWÓRCZEJ
PRACY DLA WSZYSTKICH

 

 

Jesień w bibliotece szkolnej

2022/23

18 maja w MBP w Stalowej Woli odbył się finałowy etap konkursu pięknego czytania „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością” zorganizowanego przez naszą szkołę i bibliotekę miejską  dla uczniów klas II-III szkół podstawowych w Stalowej Woli.

Po przeprowadzeniu wewnętrznych eliminacji w szkołach i wyłonieniu 4 laureatów z klas II i III przeprowadzono etap międzyszkolny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Do konkursu zgłosiło się 9 stalowowolskich szkół. Zarówno w kategorii klas II i III uczestnik zobowiązany był do przeczytania 2 wierszy Marii Konopnickiej. Wszyscy zaprezentowali się pięknie.

Naszą szkołę reprezentowali: Aleksandra Grąz 2a, Nikola Kabat 2a, Dominik Wójtowicz 3a, Jakub Chmielowiec 3b.

Wyniki  konkursu poznamy 7 czerwca na uroczystym podsumowaniu, gdzie zostaną wręczone nagrody dla laureatów .

 

Agnieszka Słapczyńska- Stefaniak

Spotkanie autorskie z panią Kingą Robak

10 maja bibliotekę szkolną odwiedziła pani Kinga Robak – nauczycielka w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Trześni oraz autorka książki „Wierszyki z podwórka”.  Pani Kinga opowiedziała dzieciom jak powstała jej książka. Przygotowała wiele ciekawych zagadek i zadań dla uczniów. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej i sympatyczniej atmosferze. Uczniowie byli zaciekawieni relacjonowanym przez autorkę doświadczeniem  związanym z pisaniem książki. Na zakończenie można było kupić książkę, uzyskać dedykację oraz autograf  autorki. Życzymy pani Kindze dalszych sukcesów pisarskich i czekamy na kolejną książkę. Dziękujemy za spotkanie.

                Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak

 

Eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania ” Czytaj z radością – słuchaj z przyjemnością”

5 maja w PSP 9 odbył się Szkolny Konkurs Pięknego Czytania dla klas II- III, który był również eliminacją do Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania organizowanego przez naszą szkołę wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Komisja w składzie: p. Lucyna Kołpa, p. Anna Malinowska i p. Barbara Tyrała – Klimczak wyłoniła zwycięzców.                                             

I miejsce

                        Aleksandra Grąz 2a

                        Nikola Kabat 2a

                        Jakub Chmielowiec 3b

                        Dominik Wójtowicz 3a

Uczniowie ci będą nas reprezentowali 18 maja na Międzyszkolnym Konkursie Czytania „Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością” organizowanym przez naszą szkołę wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im M. Wańkowicza w Stalowej Woli.

 Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak

SZKOLNY KONKURS POEZJI RADOSNEJ – WRĘCZENIE NAGRÓD

Klasa 0

I miejsce– Kornel Siwierski

                Natalia Kozdronkiewicz

Klasy I-III

I  miejsce –Kamil Adamczyk 1b

                     Marcel Winiarski 1b

II miejsce– Maja Dec- 1b

III miejsce– Lena Haber 3b

                   Zofia Herdzik 1b

Wyróżnienie : Jagoda Myszka  1b

Gratulujemy !

A. Słapczyńska – Stefaniak

Spotkanie autorskie z najmłodszym pisarzem fantasy w Polsce Mateuszem Cetnarskim

31 marca bibliotekę szkolną odwiedził Mateusz Cetnarski, pochodzący ze Stalowej Woli najmłodszy pisarz fantasy w Polsce. Autor opowiedział naszym uczniom o swojej pracy nad debiutancką książką „Bright w Otchłani Kłamstw”, której bohaterką jest kobieta – szpieg. Wydał ją w wieku 15 lat. Napisał również drugą książkę „Feel Alive”, w której jak sam mówi chce pokazać, jak rozwijać swoje pasje, zainteresowania i dążyć do realizacji marzeń.

Spotkanie z Mateuszem przebiegało w bardzo miłej i sympatyczniej atmosferze. Uczniowie byli zaciekawieni relacjonowanym przez autora doświadczeniem związanym z pisaniem książek.

Pod koniec spotkania mieliśmy okazję poznać również inną pasję młodego pisarza. Mateusz zaprezentował taniec do utworów Michaela Jacksona. Wszyscy byli zachwyceni.

Na zakończenie można było kupić książkę, uzyskać dedykację oraz autograf od pisarza.

Życzymy Mateuszowi dalszych sukcesów pisarskich i czekamy na kolejną książkę.

Dziękujemy za spotkanie.

                Agnieszka Słapczyńska Stefaniak

PASOWANIE  NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

W  ostatnich dniach marca w poczet czytelników zostały przyjęte dzieci z klasy I a oraz I b. Chętnie rozwiązywały zagadki i układanki  związane z biblioteką. Ułożyły listę życzeń książki do czytelnika, poznały zasady korzystania z biblioteki i czytelni szkolnej. Następnie złożyły przysięgę i za pomocą zakładki do książki zostały pasowane na czytelnika. Dla upamiętnienia tej uroczystości otrzymały pamiątkowe dyplomy, zakładki do książek oraz książki do czytania „Pierwsze abecadło”. Po uroczystości każdy uczeń wypożyczył swoją pierwszą książkę w bibliotece. Mamy nadzieję, że książki dadzą dzieciom radość samodzielnego czytania, ale też wspólnego – z Rodzicami, Dziadkami, Opiekunami.

Agnieszka Słapczyńska- Stefaniak

KONKURS POEZJI RADOSNEJ

W dniu 24 marca odbył się Szkolny Konkurs Poezji Radosnej dla klas 0- IV. Mogli w nim uczestniczyć uczniowie klas 0-IV, którzy nauczyli się na pamięć wiersza z humorem, do wyboru ze zbiorów poezji Brzechwa dzieciom” Jana Brzechwy i „Wiersze dla dzieci” Juliana Tuwima.

Jury konkursowe w składzie: p. Barbara Tyrała – Klimczak, p. Lucyna Kołpa i p. Anna Malinowska oceniało: długość opanowanego wiersza, znajomość tekstu, tempo recytacji, siłę głosu oraz przestrzeganie znaków przestankowych. Wszystkie dzieci prezentowały się znakomicie. Według jurorów najlepsi byli:

Klasa 0

I miejsce – Natalia Kozdronkiewicz

                    Kornel Siwierski

             Klasy I-III

I  miejsce – Kamil Adamczyk 1b

                     Marcel Winiarski 1b

II miejsce – Maja Dec- 1b

III miejsce – Lena Haber 3b

                     Zofia Herdzik 1b

 

Wyróżnienie : Jagoda Myszka 1b

 

Serdecznie wszystkim gratulujemy.

 

Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak

 

 

KALENDARZ ADWENTOWY W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

 

Chętni uczniowie klas I-III przychodzą codziennie po adwentowe
wyzwanie do biblioteki szkolnej.

  Ostatniego dnia przed przerwą świąteczną, dzieci otrzymują wyzwania
do 24 grudnia.

Uczniowie oddają „koszulki” lub koperty z pracami i odpowiedziami do biblioteki szkolnej po przerwie świątecznej. Kto odbierze wszystkie wyzwania i wykona zadania, otrzymuje dyplom i nagrodę.

 Zapraszam do zabawy.

Agnieszka Słapczyńska-Stefaniak

 

25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. Z tej okazji biblioteka szkolna wspólnie ze świetlicą zorganizowały urodziny misia. Były zabawy, konkursy i pogadanki o ulubieńcach wszystkich dzieci. Święto misia rozpoczęło się już kilka tygodni wcześniej od ogłoszenia konkursu plastycznego „Misiowe zakładki do książki” oraz fotograficznego „Zmisiowani są wśród nas”. Podczas urodzinowej imprezy pani dyrektor Lucyna Żminda wręczyła wszystkim biorącym udział w konkursach dyplomy i nagrody. Dzieci uczestniczące w urodzinach otrzymywały misiowe czapeczki i naklejki związane z tym świętem. Uwieńczeniem był torcik miodowo-ciasteczkowy i wspólne „Sto lat dla naszych Misiów”. Pomysłodawczyniami urodzin były pani Anna Furtak i pani Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak. Dodatkową atrakcją była fotobudka. Cała impreza, jak przystało na misiowe urodziny, odbyła się w hucznej i wesołej atmosferze, a wszyscy wspaniale się bawili.

Anna Furtak

Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak

 

 

Konkurs fotograficzny z okazji
Świat
owego Dnia Pluszowego Misia – Zmisiowani są wśród nas” dla klas 0-8
czas trwania konkursu: do 22 listopada.

Zapraszamy uczniów do wykonania zdjęć swoich ulubionych pluszowych Misiów. Na zdjęciu może być oczywiście więcej niż jeden Miś, a jeśli ukochana przytulanka nie jest „niedźwiedziem”, a innym zwierzakiem, też można przysłać jej zdjęcie. Na zdjęciu może być również właściciel misia. Po wykonaniu fotografii trzeba przesłać zdjęcie, jako załącznik na adres mailowy  swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl, oraz wydrukować i oddać do 21 listopada do biblioteki, bądź świetlicy szkolnej.

Pamiętajcie, aby w treści maila napisać, kto przesyła zdjęcie – imię, nazwisko
i klasa. Z nadesłanych zdjęć wybierzemy najlepsze i najbardziej kreatywne, stworzymy również  galerię na stronie szkoły, oraz wystawę na holu szkolnym.
Zapraszamy do zabawy.

Organizatorem konkursu jest biblioteka i świetlica szkolna.

 

 2021/2022

 

 

Uczniowie

Jeżeli potrzebujesz wypożyczyć książkę napisz wiadomość na emalia                       swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl, lub dziennik. Podaj informację , jakiej lektury potrzebujesz. Poinformuję cię o dostępności książki. Będziesz mógł/mogła ją odebrać w godzinach pracy biblioteki szkolnej ( 8.00-14.00) lub innych wcześniej ustalonych z nauczycielem bibliotekarzem.

Przygotowałam dla Was listę przydatnych linków, dzięki którym bez wychodzenia z domu będziecie mieli dostęp do lektur szkolnych. Macie tam możliwości obejrzenia ekranizacji lektur lub odsłuchania ich w formie audiobooków lub nawet przeczytania w formacie pdf. Niektóre z nich można pobrać na komputer lub czytać online.
Lektury_szkolne

Zapraszam do korzystania z darmowych książek, darmowych (lub prawie darmowych) ebooków oraz audiobooków, które oferują biblioteki cyfrowe i inne źródła. Poniżej przedstawiam ofertę, z której mogą korzystać uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Na szczególną uwagę zasługują portale:

https://wolnelektury.pl/

https://lektury.gov.pl/

http://chmuraczytania.pl/catalog.php

https://biblioteka.pl/artykul/Polecamy-Darmowy-ebook-o-koronawirusie/9618#comments

https://polona.pl/

Można skorzystać z propozycji firm i nieodpłatnych ebooków:

https://www.empik.com/czas-w-domu

http://www.publio.pl/e-booki,darmowe.html

https://www.nexto.pl/ebooki/darmowe_c1219.xml

Bezpłatne audiobooki znajdziemy tutaj:

https://polska-poezja.pl/

https://open.spotify.com/playlist/74wqfAUBTxFjmxEOyaxNZV

http://audio-bajki.pl/

https://www.bajkowisko.pl/posluchaj-za-darmo/

https://www.polskieradio.pl/18,Polskie-Radio-Dzieciom/4474,Audycje?fbclid=IwAR2uan6LqFD3DFxympvAk7Pblbfzg73hvj-9OghMRfC0J7WiVSSwotg3Ly0

Zachęcam do skorzystania z tych propozycji.

Dla dzieci i młodzieży:

dzieci.wp.pl – serwis dla dzieci, zawierający gry, zabawy edukacyjne, opowiadania, bajki, ciekawostki, komiksy, multimedia, kartki elektroniczne
zyraffa.pl – gry edukacyjne, przygodowe, konkursy, krzyżówki, quizy, edukacja na wesoło
wyspa.interia.pl – miejsce gdzie znajdziesz gry i zabawy, a także dowiesz się ciekawych rzeczy
wesolemiasteczko.interia.pl – znajdziecie tutaj bajki, wiersze, straszne historie, …
dolinka.szkola.net – j. polski, j. angielski, dyktanda, konspekty, testy, formy wypowiedzi, słowniki, księgarnia
urwisy.pl – katolicki portal dla dzieci, wiadomości, katechezy, galeria rysunków dzieci, klub urwisów.
misie.com.pl – misiowe pogaduszki, legendy, wierszyki, komiksy, bajki, dobre obyczaje
pid.wroc.pl – gry i zabawy dla dzieci o tematyce chrześcijańskiej
bajki.com – bajki, opowiadania, legendy, zaczarowany bajkowy świat
bajka.pl – ponad trzydzieści bajek dla dzieci
snorki.pl/ – gry, zabawy i konkursy dla dzieci
janbrzechwa.w.interia.pl – Jan Brzechwa – Sto bajek
puchatek.pl/ – strona ulubionego bohatera kreskówek
wesolaszkola.pl – nauka przez zabawę
strefamlodych.pl – witryna o prawach dziecka
reedukacja.prv.pl – strona dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu
junior.reporter.pl – informacje popularnonaukowe, recenzje gier i książek dla dzieci, porady na temat korzystania z komputera i Internetu, humor, forum dyskusyjne i …
bezpiecznaszkola.onet.pl – wiadomości na temat ruchu drogowego, gry i zabawy; serwis przygotowany przez PZU
krasnoludki.p – gry, bajki i zabawy dla dzieci, a także kolorowanki, krzyżówki, puzzle, zabawy wielojęzykowe dla dzieci i nie tylko, strona przygotowywana przez krasnoludki …
potteria.website.pl – wszystko o Harrym Potterze
baltazar-gabka.pl – przygody Baltazara Gąbki
bob_budowniczy.webpark.pl – strona dla najmłodszych miłośników Boba Budowniczego
maly.tygrys.prv.pl – strona o tygrysku dla dzieci

DNI KULTURY ROMSKIEJ

Na przełomie września i października w naszej szkole miały miejsce Dni Kultury Romskiej, w ramach których odbył się konkurs plastyczny  „Romowie są wśród nas – tradycje i obyczaje”. Mogli w nim wziąć udział uczniowie klas VI- VIII. W dniu 23 października 2020 wręczono dyplomy i nagrody dla laureatów konkursu. Nagrodzono: Annę Adamczyk, Julię Górkę i  Sandrę Moskal – uczennice klasy VIa.  Prace konkursowe zaprezentowane zostały na wystawie „Romowie są wśród nas”. Wystawa ta przedstawiała również  historię, zwyczaje i kulturę Romów. Zaprezentowano literaturę o Romach znajdującą się w naszej bibliotece oraz czasopisma romskie.

 

Rok szkolny 2020/21

Biblioteka szkolna jest już otwarta od poniedziałku do piątku.

 

KWIATY DLA PAPIEŻA

 

22.05.2020r.

 

Z miłości do gór i przyrody.

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=Fv9UWKASQKA&feature=emb_logo – Papież Jan Paweł II na Kasprowym Wierchu

https://www.youtube.com/watch?v=_EtOgpH_KDk -Papież Jan Paweł II nad Morskim Okiem

https://www.youtube.com/watch?v=licN5MaSeEY- Jan Paweł II – Papież w górach

https://www.youtube.com/watch?v=MEER8b7heVk -Tatrzańskie widoki – Tatry Zachodnie (przez Grzesia na Rakoń)

https://www.youtube.com/watch?time_continue=6&v=Fv9UWKASQKA&feature=emb_logo -Tatry i Zakopane 2020. Przewodnik dla każdego

https://www.youtube.com/watch?v=WpuaViB-BA0 –Tatry

 

21.05.2022r.

 
 
Z okazji setnych urodzin papieża Jana Pawła II zapraszamy do wykonania jego ulubionego deseru. Oto przepis na KREMÓWKĘ WADOWICKĄ :). Przepis ten jest uproszczony i każdy sobie z nim poradzi. Pamiętajcie jednak, że w kuchni możecie pracować tylko pod okiem kogoś dorosłego. 

 20.05.2020r.

 

Zapraszamy do poznania niezwykłej osobowości  św. Jana Pawła II

 

19.05.2020

 

Wspominamy papieża Jana Pawła II

 

 

18.05.2020r.

 

Na podsumowanie mijającego tygodnia o tematyce ” Moja mała ojczyzna” proponujemy pracę plastyczną 🙂

15.05.2020

 

 

 

 

https://wordwall.net/play/1664/150/740

https://wordwall.net/play/1588/776/823

https://wordwall.net/play/1400/165/835

Film, jak powstaje książka

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q

14.05.2020

 

Witajcie 

Dzisiaj zapraszamy do wypróbowania przepisu na PROZIAKI – pyszne podkarpackie bułeczki o wielowiekowej tradycji. Proziaczki od 2006 roku są na liście produktów tradycyjnych. Ich nazwa pochodzi od jednego ze składników ciasta – sody, na którą na Podkarpaciu mówi się proza;)

 

13.05.2020r.

 

 

 

MOJA MAŁA OJCZYZNA😍

Zobacz w TVP VOD – Zakochaj się w Polsce, Stalowa Wola,https://vod.tvp.pl/…/zakochaj-sie-w-polsce,stalowa-wola,444…

12.05.2020r.

 

Moja mała Ojczyzna

 

11.05.2020r.

 

 

W całej Europie już wiosna !!!

O tej porze  roku spotykamy  coraz więcej owadów , które to po długiej zimie są zadowolone z nadejścia ciepłych dni.   Osy jak zwykle markują  pracę, a pszczoły nie mogą doczekać się zbierania nektaru.    Biedronki zaś zachwycają ubarwieniem swoich skrzydeł, przy tym wcale nie próżnując .

A może dzisiaj wykonamy wspólnie papierowego owada?

Zapraszamy!!!

08.05.2020r.
 
 
 

Prezentacja dla rodziców  https://biblioteka.pl/files/download/7002

Prezentacja dla uczniów  file:///C:/Users/HP%20Compaq/Downloads/Warto%20czytac%20(2).pdf

LITERACKIE  BINGO  file:///C:/Users/HP%20Compaq/Downloads/Bingo%20(2).pdf

 
07.05.20
 
Witajcie, dziś zapraszamy Was na kulinarną podróż po krajach Unii Europejskiej 🙂
W komentarzu możecie zamieścić zdjęcie potrawy pochodzącej z Polski lub innego kraju europejskiego, którą przygotowaliście wspólnie z rodziną w Waszym domu.
 
 
06.05.20

Jako młodzi Europejczycy marzycie o podróżach po Europie.

Dlatego już od dziecka zapraszamy Was do zgłębiania tajników języka angielskiego.

 

05.05.2020r.

 

Jesteśmy Polakami, jesteśmy Europejczykami

 

     W tej części świata, w której centrum znajduje się Polska, leży kilkadziesiąt państw – to Europa. Urodziliśmy się tu i tutaj mieszkamy, jesteśmy więc Europejczykami. Łączy nas wiele: miejsce na ziemi, historia i kultura.

     Na pewno słyszałyście, drogie dzieci, o Unii Europejskiej; czy wiecie, czym ona jest? Unia Europejska to związek państw, które wzajemnie sobie pomagają w różnych sytuacjach, wspólnie rozwiązują problemy. Jej celem jest współpraca,np. w dziedzinie polityki, kultury, nauki i ochrony środowiska.

     Jak myślicie, moi drodzy, dlaczego powstała Unia Europejska? Otóż dawniej w Europie nie było spokoju – państwa nie umiały się porozumieć. Wybuchały wojny, które sprowadzały na ludzi cierpienie i biedę. Niektóre kraje zrozumiały, że walka nie prowadzi do niczego dobrego. Lepiej się pogodzić i współpracować, a nie walczyć. Takie rozwiązanie miało coraz więcej zwolenników i w 1993 roku utworzono Unię Europejską. Przyłączały się do niej kolejne państwa, dziś jest ich 27. Wśród nich również Polska, która dołączyła do tej wspólnoty 1 maja 2004 roku. Unia ma swoje władze, nieoficjalną stolicę, którą jest Bruksela w Belgii, flagę i hymn, a niektóre kraje wspólne pieniądze – euro. Ma nawet oficjalną maskotkę, którą jest Syriusz – niebieska gąsienica!

Należymy więc do wielkiej rodziny narodów Europy i Unii Europejskiej, co powinniśmy cenić i szanować. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim jesteśmy Polakami i bądźmy dumni  z historii, tradycji oraz współczesności naszej Ojczyzny.

W związku z tym mamy dla Was propozycję – możecie przygotować plakaty, na których przedstawicie najważniejsze informacje o Polsce.

 • Potrzebne Wam będą: arkusz papieru, kredki, flamastry, klej, kolorowe zdjęcia wycięte z czasopism (oczywiście za zgodą rodziców, nie potnijcie im czegoś potrzebnego!).
 • Na środku dużej kartki napiszcie drukowanymi literami słowo POLSKA. Następnie dookoła umieśćcie hasła, zdjęcia lub rysunki naszych symboli narodowych, tradycji, ludzi, miejsc albo ciekawostki związane z naszym krajem.

Chętne dzieci zapraszamy do podzielenia się z innymi swoimi pomysłami i przesyłanie zdjęć plakatów na adres swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl lub na fb Świetlica i Biblioteka PSP9 Kreatywnie. Z przyjemnością je zamieścimy!

 

04.05.2020r.

 


Wiersze dla dzieci czytają znani aktorzy.

http://educhomik.pl/videos?search=tuwim

http://educhomik.pl/videos?search=brzechwa

http://educhomik.pl/videos?search=wiersz

30.04.2020
 Witajcie
Jest już ciepło, rozpoczyna się czas pikników i majówek. W obecnej sytuacji nie możemy jeszcze w pełni korzystać z pięknej pogody i słońca.Mimo wszystko zachęcam Was do zorganizowania małego pikniku dla najbliższych w pobliżu Waszego domu. Może na podwórku, tarasie albo na balkonie.
 
A oto ŚLIMACZKI Z CIASTA FRANCUSKIEGO – smaczna i prosta w wykonaniu przekąska, która umili Wam ten czas 🙂
 

29.04.2020r.

 

28.04.2020r.

„Witaj, majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie”
       W najbliższą niedzielę przypada Święto Narodowe Trzeciego Maja. Obchodzimy je w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w 1791 roku,jako pierwszej konstytucji w Europie i drugiej na świecie po amerykańskiej. Konstytucja to najważniejszy dokument i prawo w państwie. Pamiętajmy też o tym, że 2 maja świętujemy Dzień Flagi, która jest jednym z naszych symboli narodowych. Możemy uczcić ten dzień wywieszając biało – czerwoną flagę na naszym domu. Z tej okazji proponujemy Wam obejrzenie krótkiego filmiku, który przypomina historię i znaczenie polskich symboli narodowych https://www.youtube.com/watch?v=FJ83BRqFPBA

27.04.2020

 

Daj pić ptakom i pszczołom ! 

Moi Drodzy! Od pewnego czasu nie pada deszcz, w taką pogodę cierpią ptaki i pożyteczne pszczoły. Możemy im pomóc w prosty sposób. Wystarczy postawić na parapecie lub trawniku miseczkę lub inny PŁYTKI pojemnik z wodą dla ptaszków. Pszczoły potrzebują innego poidełka, łatwego do wykonania. Pojemnik trzeba wyłożyć kamyczkami i wlać wodę (kamyki nie mogą być całe pod wodą!). Szczegółów dowiecie się z filmiku https://youtube.com/watch?v=x3iHS5xW0Bc

 

Zachęcamy Was do pomocy naszym „braciom mniejszym”. A może podzielicie się z nami zdjęciami z poczynionych przy tej okazji obserwacji przyrodniczych?

 

 

 

 

 

 

 

 

Nic nie cieszy oczu miłośników kwiatów jak pierwsze wiosenne pąki i pierwsze rozkwitające kwiaty.

Dzięki temu wiosennemu obrazkowi będziecie mogli  cieszyć  się ich widokiem także w domu przez dłuższy czas.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!!!

 
 
 
  24.04.2020r.
 
 
https://teatrandersena.pl/teatroteka-andersena-repertuar-spektakli/?fbclid=IwAR2_VjTThypyAw3f6NDXQTe-NQdF_z63rkzBvWCh0KfGEUPfWUTAgsjoGlc
 
 

 

 

23.04.2020r.

 
 
Dziś, z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi, proponujemy Wam wykonanie zielonego i zdrowego ciasta LEŚNY MECH .
Pamiętajcie, że w kuchni możecie pracować tylko pod opieką kogoś dorosłego:)

 

22.04.2020r.

 

Witajcie,

A może dzisiaj zabawy na Waszych podwórkach. Jest piękna pogoda 🙂

Zapraszamy Was do poznania zabaw, o których warto nie zapominać.

W dołączonych linkach znajdziecie zasady zabaw.

Jeśli wypróbujecie nasze propozycje to czekamy na Wasze zdjęcia, komentarze i lajki . Zapraszamy 🙂 🙂 🙂

PODWÓRKOWE BIERKhttp://zabawy.zrodla.org/gra_bierki/

CYMBERGAJhttp://zabawy.zrodla.org/gra_cymbergaj/

KLASY-CHŁOPEKhttp://zabawy.zrodla.org/gra_chlopek/

GRA W GUMĘ-http://zabawy.zrodla.org/gra_w_gume/

 

21.04.2020r.

 

 

Zapraszamy do GRY W ŁAPKI🙂

 

 

Gazetka tematyczna “Dzień Matki Ziemi”

 

20.04.2020r.

 

 

Dzisiaj na podsumowanie tygodnia “Jak dbać o nasze zdrowie” proponujemy do wykonania JABŁUSZKO.

 

 

17.04.2020

Zapraszamy do teatru.
Jakieś plany na piątek?
Jeśli nie to może spektakl “Królowa Śniegu” https://teatrandersena.pl/teatroteka-andersena-repertuar-s…/
Emisja już piątku 17 kwietnia, g. 9:30 do niedzieli 19 kwietnia, g. 22:00

 

Dziś zapraszamy  Was na bajkę  Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego autorstwa Marii Maruszczyk. Jest to opowieść o sposobach radzenia sobie przez dzieci w czasach  choroby- epidemii.
A jak Wy radzicie sobie w tym trudnym czasie?

Może zrobicie zdjęcie, napiszecie, bądź narysujecie.

Podzielcie się z nami swoimi pomysłami.

 

Zgrywisia, zaklęcie i zabawa w śpiewanego https://youtu.be/x1YbDDpMXb8

Wierszyk animacja o koronawirusie

https://youtu.be/Grc0dN9q-Lg

 Przegoń wirusa- piosenka https://www.youtube.com/watch?v=QT-2bnINDx4

 

 
 
16.04.2020
Witajcie !!!
Dzisiaj zapraszamy Was do obejrzenia  krótkiego filmiku o zdrowym odżywianiu.
 
 
 
 
Możecie również wziąć udział w zabawie, która polega na wykonaniu zdrowego i wesołego posiłku.
Może to być np. kanapka w kształcie zwierzątka.
Użyjcie swojej wyobraźni lub poszukajcie pomysłów w internecie. 
Czekamy na zdjęcia😉
 
 
 
 
************************************
 

 

Szanowni Rodzice!

Wydawnictwo Nowa Era organizuje 16 kwietnia o godz.15.00 spotkanie online na temat „Jak w czasie pandemii przetrwać w domu z dziećmi i pracą?”. Webinarium poprowadzi psycholog mający wieloletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i rodzicami, który będzie mówić m.in. o motywacji, koncentracji, dbaniu o wspólne relacje oraz o współpracy z dziećmi w różnym wieku. Zachęcamy Państwa do obejrzenia.

Aby wziąć udział w szkoleniu dla rodziców wystarczy kliknąć poniższy link  

https://www.youtube.com/watch?v=_CWd.8Cv9DtA&feature=youtu.be

lub wpisać w wyszukiwarce internetowej jego tytuł.

 
************************************
 
15.04.2020r.   

 

GALERIA PRAC ŚWIĄTECZNYCH

WYKONANYCH PRZEZ KL. II A 

PODCZAS ZAJĘĆ KREATYWNYCH I LEKCJI Z WYCHOWAWCĄ .

JUŻ WKRÓTCE ZAPREZENTUJEMY PRACE KOLEJNYCH KLAS   🙂

 

 

Zapraszamy do teatru:
https://teatrandersena.pl/teatroteka-andersena-repertuar-s…/
Już dziś zarezerwujcie sobie czas na piątkowy spektakl – “Cudowna lampa Aladyna”. Spektakl można oglądać od piątku 10 kwietnia, g. 9:30 do niedzieli 12 kwietnia, g. 22:00

 

 

09.04.2020r.

 

Dzisiaj zapraszamy Was na warsztaty malowania jajek 🙂

 

 

08.04.2020

 

 

Oto nasz kolejny zajączek, który wita wszystkie dzieci tuż przed świętami.

Jeśli chcesz takiego mieć, zapraszamy do twórczej zabawy 🙂 POWODZENIA  🙂

 

 

07.04.2020r.
 
 
 

Przedświąteczny czas pisanek- gazetka tematyczna.

„Pisanki” autorka: Krystyna Parnowska – Różecka

Pisanki, pisanki, jajka malowane,

nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.

Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,

Na nich malowane bajki pisankowe. (…)

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego właśnie jajko jest składnikiem wielu świątecznych dań i elementem wielkanocnych zwyczajów? Już w bardzo dawnych czasach uważano, że jajko ma wielką moc – jest symbolem odradzającego się życia, nowego początku, nadziei, radości i zdrowia. W religii chrześcijańskiej jajko w wielkanocnym koszyczku oznacza zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, a w czasie śniadania w Wielką Niedzielę pełni rolę podobną do wigilijnego opłatka.

A czy wiecie, skąd wziął się zwyczaj malowania jajek przed Wielkanocą? Posłuchajcie starej legendy: gdy św. Maria Magdalena poszła do grobu Jezusa, zobaczyła, że Jego już tam nie ma; uwierzyła, że zmartwychwstał. Wróciła szybko do domu, gdzie spostrzegła, że wszystkie jajka w cudowny sposób zabarwiły się na czerwono. Dzieląc się z Apostołami radosną nowiną  o Zmartwychwstałym, obdarowywała ich kolorowymi jajkami. I tak powstały pisanki.

Tworzy się je za pomocą różnych technik, najstarszą z nich jest gotowanie jajka w wywarze z cebuli lub łupiny orzecha. Wtedy powstają jednobarwne kraszanki, zwane inaczej malowankami. Nie należy mylić ich z kraszonkami, które powstają na Śląsku i są zdobione scenkami z życia codziennego. Na Kaszubach powstają nakrapianki – na barwne jajko nakrapia się kolorowy lakier. Nalepianki natomiast są popularne w okolicach Krakowa – zdobi się je barwnymi kawałeczkami papieru. Oklejanki z okolic Łowicza to pisanki żółte, zielone, czarne i buraczkowe oklejane m.in. trawą i wełną.

Skoro znacie już techniki wykonywania pisanek, może przygotujecie je w domu z rodzicami? A jeśli wyślecie na świetlicowego facebooka lub maila swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl zdjęcia ukazujące Wasze przygotowania do świąt,np. jak zdobicie pisanki, z przyjemnością je zamieścimy.

I jeszcze jedno, Moi Drodzy! Jedzmy jajka (jeśli nie mamy na nie uczulenia), bo są skarbnicą witamin i innych bardzo pożytecznych składników. Ich spożywanie wpływa m.in. na poprawę wzroku i nie musimy się bać, że po nich utyjemy! 

 

 

 

Proponujmy Wam też wielkanocną zabawę słowami. W podanej tabelce ukryło się 15 wyrazów związanych ze Świętami Wielkanocnymi i wiosną – szukajcie ich  w rzędach poziomych i pionowych. Brawa dla tych, którzy znajdą wszystkie lub kilka z nich!

 

D

 

 

P

 

I

 

P

 

I

 

S

 

A

 

N

 

K

 

I

 

E

 

K

 

T

 

 

C

 

I

 

K

 

I

 

W

 

B

 

O

 

U

 

Ł

 

W

 

U

 

Ż

 

 

U

 

R

 

E

 

K

 

E

 

A

 

T

 

R

 

Ó

 

I

 

R

 

K

 

 

O

 

S

 

Z

 

Y

 

C

 

Z

 

E

 

K

 

W

 

E

 

C

 

Ż

 

 

W

 

O

 

A

 

Ż

 

D

 

I

 

H

 

A

 

E

 

L

 

Z

 

O

 

 

I

 

K

 

J

 

A

 

P

 

E

 

B

 

A

 

B

 

K

 

A

 

N

 

 

E

 

U

 

Ą

 

K

 

W

 

C

 

T

 

Z

 

B

 

A

 

C

 

K

 

 

C

 

L

 

C

 

H

 

R

 

Z

 

A

 

N

 

O

 

N

 

Z

 

I

 

 

Z

 

A

 

Z

 

A

 

J

 

A

 

J

 

K

 

O

 

O

 

E

 

L

 

 

K

 

K

 

E

 

L

 

A

 

R

 

Ż

 

U

 

S

 

C

 

K

 

C

 

 

A

 

S

 

K

 

R

 

Z

 

E

 

Ż

 

U

 

C

 

H

 

A

 

A

 

 

W

 

T

 

I

 

P

 

A

 

L

 

E

 

M

 

K

 

A

 

O

 

 

06.04.2020r.

 

Tym razem proponujemy zajączka, który pięknie ozdobi ścianę lub drzwi, zaprowadzając naokoło świąteczną atmosferę.

 

03.04.2020

Witajcie! Dzisiaj zapraszamy do zabawy klasy I-III.
 
Klasy II i III mogą wysłuchać Słuchowisko Wielkanocne  na  YOU TUBE
link https://www.youtube.com/watch?v=vTH0UA5cHz0 , następnie według swojego pomysłu możecie wykonać kurczaczka, bądź kurkę bohaterkę słuchowiska. Oczywiście czekamy na Wasze ciekawe pomysły wykonania. Mogą to być również rysunki.  Z pomocą rodziców zróbcie zdjęcie swojej pracy i prześlijcie na podane adres: swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl  Wszystkie zdjęcia Waszych prac umieścimy na stronie naszej szkoły w zakładce biblioteki i świetlicy oraz facebooku Świetlica i Biblioteka PSP 9 Kreatywnie.
Dla klas I i młodszych dzieci przygotowałyśmy króciutkie opowiadanie wielkanocne
pt. KARTKI WIELKANOCNE- zdjęcie poniżej. Spróbujcie je przeczytać. Jeśli się Wam podobało to może sami spróbujcie stworzyć takie opowiadanie pomocą kolorowych obrazków narysowanych przez siebie. Jeśli Wam się uda to prześlijcie do nas. Pozdrawiamy.

 

Bardzo dziękujemy również za piękną pracę wykonaną przez Lenkę z oddziału przedszkolnego do bajki Szewc i elfy -zdjęci

02.04.2020

 

Propozycja na dzisiaj to proste i smacznego muffinki.  

Pamiętajcie,że w kuchni możecie pracować tylko pod okiem kogoś dorosłego .

Zapraszamy 🙂  !!!

 01.04.2020

Dzisiaj zapraszamy wszystkie chętne dzieci do twórczej zabawy artystycznej – będziemy ” czarować łyżki”           w piękne świąteczne króliczki.

31.03.2020 

 

Gazetka tematyczna  “Wielkanoc w naszych domach”

Zbliżają się Święta Wielkanocne, które obchodzimy na pamiątkę Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tak więc Wielkanoc to święto radości. Poprzedzone jest jednak trwającym sześć  tygodni Wielkim Postem – czasem przygotowania, w którym śpiewamy Gorzkie Żale, odprawiamy rekolekcje i Drogę Krzyżową. Przed samą Wielkanocą obchodzimy Triduum Paschalne – to Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Przychodzimy wtedy do kościoła, by modlić się przy Grobie Pana Jezusa.

Ze Świętami Zmartwychwstania  łączy się wiele zwyczajów, o niektórych chcielibyśmy Wam przypomnieć.

Tydzień przed Wielkanocą w kościołach święci się palmy, niektórzy robią je samodzielnie, pięknie ozdabiając. Palmy święcimy na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, gdzie ludzie witali go radośnie machając palmowymi liśćmi. Dawniej wierzono, że połknięcie poświęconych „kotków” z bazi chroni przed bólem gardła. Ulubionym zwyczajem wielu Polaków jest wykonywanie pisanek. Może pomalujecie je wspólnie z rodzicami? Wielka Sobota to oczywiście święcenie pokarmów. Zastanawialiście się kiedyś dlaczego w wielkanocnym koszyczku zawsze mamy np. jajka, kiełbaskę i sól? Co to znaczy? Już spieszymy z wyjaśnieniem:

jajko oznacza nowe życie,

chleb przedstawia ciało Chrystusa,

sól chroni przed zepsuciem, ma moc odstraszania zła

wędlina znak bogactwa i zdrowia

baranek symbol Zmartwychwstałego Jezusa.

W Niedzielę Wielkanocną katolicy biorą udział w uroczystej porannej Mszy Świętej – rezurekcji, a potem rodziny wspólnie jedzą świąteczne śniadanie, w czasie którego dzielą się święconym jajkiem i składają sobie życzenia. A w drugim dniu Świąt? Oczywiście tradycyjny śmigus – dyngus!

W tym roku musimy zrezygnować z wielu zwyczajów, szczególnie tych związanych z wyjściem do kościoła. Pamiętajcie jednak o naszych tradycjach, starajcie się je zachować w Waszych domach i świętujcie Zmartwychwstanie Pana Jezusa w rodzinach. A w lany poniedziałek bawcie się dobrze, ale z umiarem!  Na koniec  uśmiechnijcie się radośnie czytając krótki wiersz .

Ks. Jan Twardowski „O wielkanocnym poranku”

Poranek Wielkanocny wszystko poprzemieniał –

Nie ma więcej cmentarza, grobu i kamienia.

Świat stał się samym światłem i wprost w okna świeci –

Skacze złotym zajączkiem w dobre ręce dzieci.

 

30.03.2020r.

 

Gazetka tematyczna “Wiosenny czas…”

 

Kilka dni temu – 21 marca rozpoczęła się pora roku, którą z pewnością wszyscy lubimy – wiosna. Czy wiecie jednak, że najbardziej wiosnę lubią osoby, które w tej porze roku się urodziły?

Już od kilku tygodni możemy zaobserwować w przyrodzie oznaki nadchodzącej wiosny. Zauważyliście na pewno, że dni stały się dłuższe i cieplejsze, a noce krótsze. Może mieliście już okazję zobaczyć bociany, które wróciły do nas z ciepłych krajów. Niedługo wrócą też inne ptaki. Z miękkiej od deszczu ziemi wychylają się nieśmiało zielone roślinki, zakwitają już pierwsze kwiaty. Pąki na drzewach i krzewach marzą o ciepłym słoneczku, dzięki któremu wkrótce zamienią się w liście. Leśniczy w Bieszczadach widział nawet niedźwiedzia, który leniwie przeciągał się przed gawrą, w której spał cztery miesiące. Ze snu zimowego budzą się też jeże, borsuki, świstaki i inne zwierzęta. W  tej porze roku przychodzą na świat  młode zwierzątka, aby mogły cieszyć się promieniami słońca i świeżym, zielonym pożywieniem na łąkach i w lasach. Wiosna skończy się 22 czerwca, a zacznie się wtedy lato.

Wiosna jest tematem wielu wierszy, przeczytajcie jeden z nich, który mówi o jej zwiastunach:

  „Wiosna” autor: Czesław Janczarski

Słońce na błękicie wróży wiosny przyjście.

Pierwszy się wychylił spod śniegu przebiśnieg.

Wiatr  z wierzbowych kotków złoty pyłek strąca.

Wyszła na brzeg z wody żabka kumkająca.

Nad rowem zakwita podbiał i stokrocie.

Powrócił zza morza długonogi bociek.

Szpak robi w swej budce wiosenne porządki.

Złocisty cytrynek przyleciał znad łąki.

A tam już kaczeńcem łąka się okrywa,

W trawie polny konik melodie wygrywa.

Pierwszy kwiat czereśni wychyla się z pąka.

Zakwitła już w sadzie grusza i jabłonka.

Już świeżą zielenią brzoza wiosnę wita

I biały zawilec przy ziemi zakwita

 Spójrzcie: już wróciła zza morza jaskółka.

Nad podwórkiem na wsi równe kreśli kółka.

 Zięby ścielą gniazdo na gruszy pod płotem.

Nakrapiane jajka będą w gniazdku potem.

Odszukajcie w wierszu nazwy wiosennych kwiatów i zwierząt, które dostrzegamy w przyrodzie. Możecie również wykonać zgodnie z instrukcją dekorację okienną z żonkili. 

27.03.2020

 

Uwaga uczniowie klas pierwszych
oraz dzieci z oddziału przedszkolnego

Nauczyciele biblioteki i świetlicy szkolnej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9
w Stalowej Woli serdecznie zapraszają Was do zabawy.

Zabawa polegała będzie na obejrzeniu bajki pt. „Szewc i elfy” bajki po polsku na (You Tube). Następnie narysujcie kredkami, mazakami bądź pastelami to, co Wam się najbardziej w tej bajce podobało. Z pomocą rodziców zróbcie zdjęcie swojego rysunku i prześlijcie na podane adresy: swietlica-biblioteka.psp9@wp.pl do dnia  02.04.2020r.

Wszystkie zdjęcia Waszych prac umieścimy na stronie naszej szkoły w zakładce biblioteki
i świetlicy oraz facebooku Świetlica i Biblioteka PSP 9 Kreatywnie.

Zapraszamy wszystkie chętne dzieci.

26.03.2020

BIBLIOTEKARZ RADZI

W związku z zagrożeniem epidemicznym, które obowiązuje w naszym kraju, a co za tym idzie koniecznością pozostawania w domu, zachęcam Was do wykorzystania tego czasu na nadrobienie zaległości w czytaniu. Przygotowałam dla Was listę przydatnych linków, dzięki którym bez wychodzenia z domu będziecie mieli dostęp do lektur szkolnych. Macie tam możliwości obejrzenia ekranizacji lektur lub odsłuchania ich w formie audiobooków lub nawet przeczytania w formacie pdf. Niektóre z nich można pobrać na komputer lub czytać online. 

 


Dzisiaj zapraszamy wszystkie chętne dzieci do wykonania
wiosennej kompozycji z kwiatów.

24.03.20

Bardzo lubicie zabawy konstrukcyjne. Skoro nie możecie budować w towarzystwie kolegów to spróbujcie w domu wykonać dowolną budowlę z papieru toaletowego, pudełek albo z klocków. A następnie pochwalcie się swoimi pomysłami. Mile widziane zdjęcia, które możecie umieszczać w komentarzach na FB Świetlica i Biblioteka PSP 9 kreatywnie  lub wyślijcie na e-maila swietlica–biblioteka.psp9@wp.pl. Prace te będą opublikowane również na stronie internetowej  świetlicy i biblioteki szkolnej .

ZAPRASZAMY DO ZABAWY!

 

WIOSNA

23.03.2020

Uczniowie, przez pewien czas biblioteka szkolna będzie dla Was zamknięta,ale jeżeli będziecie potrzebowali przeczytać  lekturę, ciekawą książkę zajrzyjcie na takie strony :

#zostańwdomu i czytaj

19.03.2020

 

 

 

Walentynki 

Rozdanie nagród Konkurs Poezji Radosnej

SZKOLNY KONKURS POEZJI RADOSNEJ DLA KLAS 0-VI

Andrzejki

 

Święto Pluszowego Misia

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie
 FIGLARNY MIŚ W KOMIKSIE

Zasady uczestnictwa w konkursie:

 1. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas 0-VIII
 2. Prace w formie komiksu mogą być wykonane dowolną techniką plastyczną w formacie A4, w pionie lub poziomie – każda plansza na osobnej kartce.
 3. Każdy z uczniów może złożyć do trzech stron samodzielnie wykonanej pracy, stanowiącej zamkniętą całość.
 4. Każda praca musi być podpisana czytelnie i zawierać: imię i nazwisko autora
 5. Prace należy dostarczyć do biblioteki szkolnej do 19 listopada 2019r.
 6. Nagrody z konkursu zostaną wręczone   22 listopada 2019 r. podczas Święta Pluszowego Misia organizowanego w tym dniu w bibliotece szkolnej.

ZAPRASZAMY

Rozdanie nagród z konkursu na jesienny stroik i konkursu fotograficznego ” Jesienne inspiracje książka”

6 listopada w bibliotece szkolnej zostały rozdane dyplomy i nagrody z konkursu na jesienny stroik i fotograficznego ” Jesienne inspiracje książką”. Zarówno w jednym jak i drugim konkursie trudno było komisji konkursowej przyznać   miejsca, dlatego też przyznano wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursów. Oto lista wyróżnionych:

Wyróżnieni w konkursie na „ Jesienny stroik”

 1. Adamczyk Kamil „0”
 2. Michalczyk Oliwia „ 0”
 3. Tracz Antoni „ 0”
 4. Błażejewska Aniela 1a
 5. Laba Julia 1a
 6. Maciuch Aleksander 1a
 7. Florek Bartłomiej 1a
 8. Tutak Natalia 2a
 9. Krawczyk Karolina 2a
 10. Florek Izabela 2a
 11. Wicik Ksenia 2a
 12. Turański Patryk 2a
 13. Kurzac Igor 3a
 14. Pamuła Emilia 3a
 15. Sokołowski Krzysztof 3a
 16. Maciuch Wiktor 3b
 17. Głowala Milena 3b
 18. Adamczyk Anna 5a
 19. Michalczyk Wiktoria 5b
 20. Dąbrowska Wiktoria 5c
 21. Dąbrowska Oliwia 5c
 22. Drzewi Gabriel 5c
 23. Adamczyk Dagmara 8a

Wyróżnieni w konkursie fotograficznym  „ Jesienne inspiracje książką”

 1. Michalczyk Oliwia „ 0”
 2.  Adamczyk Kamil „ 0”
 3. Siwierski Kacper 2a
 4. Gałka Julia 2a
 5. Tutak Natalia 2a
 6. Szczęch Kacper 2a
 7. Urban Michał 3a
 8. Kurzac Igor 3a
 9. Sokołowski Krzysztof 3a
 10. Urban Alicja 5a
 11. Bednarska Nadia 5a
 12. Adamczyk Anna 5a
 13. Michalczyk Wiktoria 5b
 14. Burdzy Nikola 6a
 15. Szczech Emilia 6a
 16. Gałka Julia 6a
 17. Sojecki Bartosz 6a
 18. Fołta Oliwia 6a
 19. Siwierska Kinga 6b
 20. Adamczyk Dagmara 8a

 

Zajęcia z przedszkolakami

W piątek 25 października dzieci z oddziału przedszkolnego odwiedziły szkolną biblioteką.Na początku spotkania dzieci miały za zadanie odszukać w czytelni ukryte SOWY. Była to super zabawa. Następnie poznały baśń o” O rybaku i złotej rybce” ,którą przeczytała im pani dyrektor Lucyna Żminda zaproszona na zajęcia w ramach Święta Głośnego Czytania. Dzieci z zaciekawieniem słuchały baśni czytanej przez zaproszonego gościa. Po wysłuchaniu baśni odpowiadały na pytania, układały puzzle, rozwiązywały zagadki, bawiły się przy muzyce.  Wykonały piękne prace plastyczne- ZŁOTĄ RYBKĘ z płatków kukurydzianych, brokatu.W nagrodę za aktywny udział  dzieci w zajęciach  otrzymały “słodkie” nagrody.

“Jesienne inspiracje książka”-konkurs fotograficzny

Rozstrzygniecie w listopadzie.

Konkurs na jesienny stroik cieszył się dużym zainteresowaniem. Udział w konkursie wzięło 24 uczniów. Wszystkie stroiki były przepiękne. Stanowiły dekoracje podczas turnieju świetlic szkolnych pod hasłem

Jesienny Turniej Ekologiczno-Zdrowotny”, który odbył się na terenie obiektu Edukacyjno-Turystycznego „Grzybek”
w Stalowej Woli („Ciemny Kąt”).

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w listopadzie.

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie

JESIENNY STROIK

Konkurs polega  na wykonaniu stroiku  (z różnych materiałów, np. suszonych liści, kasztanów, żołędzi, papieru, materiału wstążek, krepy, bibuły itp.).

Najładniejsze stroiki zostaną nagrodzone oraz będą stanowiły dekorację turnieju świetlic szkolnych pod hasłem

Jesienny Turniej Ekologiczno-Zdrowotny”, który odbędzie się na terenie obiektu Edukacyjno-Turystycznego „Grzybek” w Stalowej Woli („Ciemny Kąt”).

Zapraszamy!

Stroiki przynosimy do 7 października 2019 r.do biblioteki szkolnej

 

BIBLIOTEKA SZKOLNA
             ZAPRASZA WSZYSTKICH UCZNIÓW NA

„Jesienne inspiracje książką” konkurs fotograficzny

Szczegóły konkursu:

 1. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy uczniowie szkoły.

Tematem konkursu przedstawienie książki lub osoby czytającej w jesiennym krajobrazie; ukazanie jej na tle bogactwa jesiennych kolorów: liści, kwiatów, owoców…

 1. Konkurs trwa od 20 września do 18 października 2019r.
 2. Każdy uczestnik może oddać najwyżej jedno zdjęcie.
 3. Zdjęcie powinno by wydrukowane lub wywołane i podpisane( imię , nazwisko, klasa)
 4. Wszystkie zdjęcia zostaną zaprezentowane na szkolnej wystawie.
 5. Kryteria oceny:

– zgodność z tematyka konkursu

– interesujące ujęcie  i przedstawienie tematu

– pomysłowość i oryginalność

 1. Spośród  wszystkich zebranych zdjęć wybierzemy  najfajniejsze
  i oczywiście nagrodzimy.

ROK SZKOLNY 2018/2019

III edycja Miejskiego Konkursu Pięknego Czytania ” Czytaj z radością, słuchaj z przyjemnością”dla klas II i III szkoły podstawowej organizowanego przez nasza szkołę i Miejską Bibliotekę Publiczną. Wyniki konkursu poznamy 25 maja na Pikniku Rodzinnym.

WYNIKI  ELIMINACJI SZKOLNYCH MIEJSKIEGO KONKURSU  PIĘKNEGO  CZYTANIA
” CZYTAJ Z RADOŚCIĄ SŁUCHAJ Z PRZYJEMNOŚCIĄ”

I miejsce

            Krzysztof Sokołowski 2a

            Małgorzata Chamera 2b

            Agata Biernat 3a

II miejsce

            Hubert Barański 2b

 

 GRATULUJEMY !!!J

Uczniowie , którzy zajęli I miejsce będą nas reprezentowali 14 maja na Międzyszkolnym Konkursie Czytania organizowanym przez naszą szkołę wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im  M. Wańkowicza w Stalowej Woli.

 Gratulujemy i trzymamy kciuki!!!

 

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej.

W  czwartek 4 kwietnia w poczet czytelników biblioteki szkolnej zostały przyjęte dzieci z klasy  I a  szkoły podstawowej. Dzieci rozwiązywały zagadki, układanki  związane z biblioteką. Ułożyły listę życzeń książki do czytelnika, poznały zasady korzystania z biblioteki i czytelni szkolnej. Następnie złożyły przysięgę i  za pomocą zakładki do książki zostały pasowane na czytelnika. Dla upamiętnienia tej uroczystości otrzymały pamiątkowe naklejki, dyplomy oraz zakładki do książek .

Uwaga uczniowie klas II i III
szkoły podstawowej

 

W 25 kwietnia ( czwartek)odbędą się eliminacje do Międzyszkolnego Konkursu Pięknego Czytania „Czytaj z radością – słuchaj z przyjemnością” organizowanego przez szkolną bibliotekę wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.

 

Do etapu szkolnego mogą przystąpić wszyscy  chętni uczniowie szkoły z klas II-III.  
Czterech najlepszych laureatów ( 2 z klas II i II z klas III ) kwalifikuje się do etapu międzyszkolnego.

W ramach konkursowej prezentacji w etapie szkolnym  uczestnik zobowiązany jest do przeczytania fragmentu dowolnie wybranej baśni różnych narodów (czas czytania do 2 min)
i przeczytania wylosowanego tekstu wiersza polskich autorów dla dzieci. Każdy przystępując do czytania podaje nazwisko i imię autora oraz tytuł utworu.

Komisja Konkursowa powołana przez organizatorów będzie oceniać wg następujących kryteriów:

technika czytania: interpunkcja, dykcja, artykulacja głosek, płynność czytania, tempo czytania (0-5 pkt)

środki artystycznego wyrazu: pauzowanie, modulacja głosu, różnicowanie czytanie dialogów, akcent zdaniowy, mimika  (0-5 pkt)

tzw. „intuicja artystyczna” : postawa uczestnika na scenie, sposób trzymania tekstu, kontakt wzrokowy z odbiorcą, radzenie sobie z tremą (0-4 pkt)

Dodatkowo każdy uczestnik może otrzymać 4 pkt za artystyczne środki (np. stroje zgodne z treścią wybranej baśni, 2 pkt za strój szkolny) oraz 2 pkt za nieprzekroczenie czasu prezentacji czytanego tekstu.

Laureaci zostaną wyłonieni po podliczeniu punktów za obydwa występy i czterech najlepszych będzie reprezentować naszą szkołę w etapie międzyszkolnym. Pozostali wyróżnieni otrzymają pamiątkowe dyplomy.

 Zapisy na eliminacje szkolne do 2 kwietnia
w bibliotece szkolnej

 

Nagrodzeni w KONKURSIE POEZJI RADOSNEJ 

W piątek 4 stycznia 2019 r. zostały wręczone dyplomy i nagrody uczniom , którzy byli najlepsi w Szkolnym Konkursie Poezji Radosnej. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

SZKOLNY KONKURS POEZJI RADOSNEJ DLA KLAS 0-VIII

W dniu 11.12. 2018r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 9 w Stalowej Woli
odbył się Szkolny Konkurs  Poezji Radosnej dla klas 0- VIII.

Do konkursu zgłosiło się 60 uczniów, a przystąpiło 53 uczniów.

W konkursie mogli  brać udział wszyscy uczniowie klas 0-VII, którzy nauczyli się na pamięć wiersz z humorem,  (klasa 0- 8  linijek wiersza, klasy I-III wiersz   najmniej 12 linijek, a klasy IV-VI wiersz o długości najmniej 15 linijek) ; do wyboru z takich zbiorów wierszy:

Klasy 0-III

 1. Brzechwa Jan – „ Brzechwa dzieciom”
 2. Tuwim Julian- „ Wiersze dla dzieci”

Klasy IV-VIII

 1. Krasicki Ignacy „ Bajki”
 2. Konopnicka Maria „ Co słonko widziało”
 3. Wawiłow Danuta – „Wiersze”

Jury konkursowe oceniało: ilość opanowanego wiersza, znajomość tekstu, tempo recytacji, siłę głosu, oraz przestrzeganie znaków przestankowych.  Konkurs rozpoczęła pani dyrektor Lucyna Żminda ,oraz organizatorka konkursu pani Agnieszka Słapczyńska – Stefaniak

Komisja w składzie;

                                                                  Pani:

Iwona Granek- bibliotekarz, kierownik – Filii MBP nr 3 w Stalowej Woli

Renata Kruk – nauczyciel bibliotekarz ZSO nr 3 w Stalowej Woli

                                  Barbara Tyrała – nauczyciel polonista PSP nr 9

                                  przyznała w kategorii klas:

KLASA 0

I MIEJSCE     Karina Gorczyca

II MIEJSCE Aleksander Maciuch

                      

III MIEJSCE   Michalczyk Oliwia

WYRÓŻNIENIE:

                             Hubert Agryziak

                                      Hanna Naja                        

KLASA I-III

I MIEJSCE     Blanka Gierak 2b

                            Małgorzata Chamera 2b

II MIEJSCE Krzysztof Sokołowski  2a

                                             

III MIEJSCE   Julia Gałka 1a

                            Agata Biernat 3a

 

KLASY IV-VIII

I MIEJSCE  :      Kinga Siwierska 5b

II MIEJSCE: Angelika Wojtak 4b

                            Oliwia Machowska 8a

III MIEJSCE: Amelia Gleń 8a

                      Oliwia Dąbrowska 4c

Andrzejki

 Jak co roku biblioteka wspólnie ze świetlicą szkolną przygotowała wróżby i zabawy andrzejkowe. Czytelnia w której zgromadzili się uczniowie została udekorowana lampionami, balonami, serpentynami i  dekoracjami z papieru, co sprawiało,  że wyglądała tajemniczo i przyciągała wszystkich do środka, by zachęcić do zabawy. Całą imprezę rozpoczynała pogadanka na temat obrzędów i historii Andrzejek . Później uczniowie mogli zabawić się w wróżenie. Przygotowanych stanowisk z wróżbami było bardzo  dużo, m. in. „ mowa kwiatów”, „ drzewko szczęścia”, „ koło podróży” , „ imiona”, „ serduszka”, „ wróżby z kart i cyfr” oraz wiele innych. Stanowiska z wróżbami obsługiwane były  przez uczennice z klasy VII a Maję Mysior, Karolinę Kochańczyk i VIIb Izabelę Kosierb   , które poprzebierane za wróżki zapraszały przybyłych „gości” do wspólnej zabawy i wróżenia. Cała impreza cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem  wśród uczniów i nauczycieli. Był to dzień wspaniałej zabawy.