Aktualności

W dniach 15-19 kwietnia uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły: p.Joanna  Szarama, p.Izabela Bernat, Katarzyna Środek, Milena Górska, Aleksandra Suduł i Dominika Pastuszak mieli okazję odwiedzić Bułgarię –jeden z krajów partnerskich biorących udział w programie Comenius i pracujących przy realizacji projektu „Telling stories- cultural and linquistic diversity within Europe” .

Uczennice klas trzecich i drugich odwiedziły miasto Ruse leżące nad Dunajem na granicy z Rumunią. Gospodarzem była szkoła „Bratya Miladinovi”. Nauczycielki i uczennice naszej szkoły pracowały w zespołach wraz z nauczycielami i uczniami z Bułgarii, Turcji, Słowacji i Hiszpanii. Podczas spotkań  przedstawiciele poszczególnych krajów zreferowali czynności podejmowane od ostatniego spotkania w ramach projektu. Polski zespół w formie prezentacji multimedialnej opowiedział o przygotowanych przez naszych gimnazjalistów oraz członków koła teatralnego i nagranych cyfrowo inscenizacjach: bajki „Czerwony Kapturek” i legendy polskiej „Bazyliszek”, a także o napisanych w języku angielskim opowieściach. Został również rozstrzygnięty konkurs na logo projektu. W każdej szkole partnerskiej uczniowie sporządzili plakaty z logo, najlepsze zostały przedstawione na forum . Zwycięskim logo okazało się to zaprojektowane przez naszego ucznia Maksymiliana Frącza z klasy IIIa.

W przygotowanie przedstawień i logo zaangażowały się: p. Barbara Tyrała – Klimczak, p. Joanna Lubera, p. Anna Głowińska i p. Anna Liwacz.

 Zespoły uczniowskie miały ciekawe zajęcia komputerowe, muzyczne i plastyczne, w czasie których dzieci i młodzież  mogli się zintegrować, nawiązać nowe znajomości, a czasem nawet przyjaźnie, poznać język i zwyczaje krajów partnerskich. Gospodarze zadbali o dodatkowe atrakcje. Uroczysty koncert, na który goście zostali zaproszeni, zrobił wielkie wrażenie. Mogli zobaczyć występy zespołów tanecznych w tradycyjnych tańcach bułgarskich, występy solistek, uczniów w krótkich formach teatralnych a nawet występy zespołu akrobatyki sportowej.

Przyjemnie spędzili czas, spacerując po urokliwych uliczkach, głównym palcu z wieloma fontannami i odwiedzając lokalne muzea. Kolejnego dnia zwiedzili  zamek w miejscowości Veliko Tarnowo będący w średniowieczu ważnym centrum obronnym i handlowym.

Gościnność gospodarzy, doskonała organizacja, liczne atrakcje i możliwość poznania nowych ludzi z różnych stron świata sprawiły ,że wyjazd ten zapisał się miło w pamięci gości.